Seadus: maal üks pakendikonteiner 500 elaniku kohta

12. jaanuar 2009, 16:35

Tänavu jõustunud pakendiseaduse muudatus
nõuab, et maapiirkonnas peab üks avalik pakendikonteiner olema 500 elaniku kohta
ning linnas olenevalt asustustihedusest üks punkt 500 või 1000 meetri
raadiuses.

"Tihedam kogumisvõrk ning tarbijate teadlikkus annab hea aluse pakendimaterjali taaskasutamiseks nõutud koguses. Aasta eest kehtima hakanud sorteerimisnõue on suurendanud avalike pakendikonteinerite kasutamist ning Pakendiringlus on omalt poolt teinud jõupingutusi, et rahuldada tarbijate vajadusi avalike pakendikonteinerite osas,“ ütles MTÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse esimees Aivo Kangus.

Tema sõnul vastab Pakendiringluse kogumisvõrk pakendiseaduse nõuetele. Mõni omavalitsus ei ole veel otsustanud konteinerite asukohta, kuigi Pakendiringlusel on valmidus sinna konteinerid paigutada. Pakendiringlus paigaldab kõikjale Eestisse ligikaudu 500 uut pakendikonteinerit, mis võimaldavad efektiivsemalt tagatisrahata pakendeid koguda ning neid taaskasutusse suunata.

Taaskasutusorganisatsioonidega mitteliitunud pakendiettevõtjad peavad vastavalt pakendiseadusele korraldama oma kauba pakendite kogumise igas oma kauba müügikohas, informeerima tarbijaid võimalusest tagastada pakendijäätmed müügikohta, pidama arvestust oma kauba pakendijäätmete kogumise ja taaskasutamise osas iga müügikoha kohta eraldi.

Pakendiringlus vastutab hetkel kokku ligi 1800 ettevõtte pakendite kogumise eest. Pakendiringlus andis 2007. aastal taaskasutusse ligi 42 000 tonni pakendeid ehk 15% enam kui nõutud.

Pakendiseaduse muudatused tõstsid ka keskmise taaskasutusmäära seniselt 50 protsendilt 60-le. Nimetatud määr sõltub materjalist ning puidul on see 45, plastpakendil 55, metallpakendil 60 ning paber-ja klaaspakendil 70 protsenti turuletoodud pakendite mahust.

Hetkel on taaskasutusorganisatsioonidel MTÜ Eesti Pakendiringlus ja MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon kokku ligi 5000 konteinerit 1500s kogumispunktis üle Eesti. Konteinerite arvu suurendatakse plaanipäraselt.

Taaskasutusorganisatsioonid on asutatud pakendiseaduse alusel ning nende eesmärk on korraldada pakendite kogumist ja taaskasutamist. Taaskasutusorganisatsioonide tegevust finantseeritakse pakendiettevõtjate teenustasudest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. January 2009, 19:35
Otsi:

Ava täpsem otsing