Üle hinnatõkete ikka euro poole

ÄP 13. jaanuar 2009, 00:00

Riik pingutab, et pidevalt tõusnud kütte-, elektri- ja veehinnad taas langema hakkaksid. Nii on konkurentsiamet lubanud kaugkütte hindade langust ning majandusminister on teinud ettepaneku, et edaspidi kooskõlastatakse ka veefirmade hindu konkurentsiameti, mitte enam kohalike omavalitsuste kaudu.

Äripäev rõõmustab, et valitsus on asunud tegutsema euro saabumise nimel. Kuna euro on meie peamine eesmärk, siis tulebki teha valikuid sellest lähtuvalt.

Rangem monopolide kontroll viib meid eurole lähemale. Nagu ütles peaministri majandusnõunik Aare Järvan: majanduse madalseisu arvestades tuleb riigil loobuda täiendavatest maksude ja muude tasude tõstmisest, mis inflatsiooni võiksid kergitada.

See võib kõlada veidralt lehe seisukohana, mis oma asutamisest alates on pooldanud võimalikult vähest sekkumist majandusse. Tegelikult on see üsna keskerakondlik lähenemine.

Kuid me ei toeta munitsipaalpoode ja töötutele maksetšekkide jagamist, millega nood võiksid kodumaist toidukaupa osta. Vee, energia ja muude sarnaste teenuste müügile kehtivad praegugi omaette reeglid, sest siin pole tavapärast konkurentsi. Siin valitsevad nii tootmises kui ka tarnimises sisuliselt monopolid. Sellistel puhkudel välistab konkurentsiameti tegevus selle, et ettevõtted tõstaksid lihtsalt suvaliselt hindu, mille ettevõtetest ja peredest kliendid oleksid sunnitud alla neelama. Seina sees olevaid radiaatoreid konkurendi külge ei lülita.

On hea, kui konkurentsiamet nõuab monopoolsetelt teenusepakkujatelt suuremat läbipaistvust hinnakujunduses. Kui pole ei kontrolli ega konkurentsi, siis pole ettevõtetel mingit isu hindu langetada - olgu siin näiteks pidev küsimus, miks bensiinipumbas odavneb autokütus vaevaliselt ka siis, kui naftahinnad maailmas järsult pudenevad. Kommunaalteenuste hinnad sõltuvad samuti maailmahindadest: kui nafta hind langeb, peaks odavnema ka toasoe.

Muide, selline väljapressimislik hindade ülevalhoidmine ei iseloomusta ainult eraettevõtlust - ka riigile on kommunaalteenused võimaluseks elanikelt varjatud makse sisse kasseerida.

Kommunaalteenuste odavnemine toetaks tarbijaid otse, nagu üldine maksukärbe. Äsjasest OÜ Faktum Ariko uuringust selgub, et 76 protsendile tallinlaste perede toimetulekule on avaldanud mõju toasoojuse hinnatõus.

Tõsi, meeles peab pidama, et võrrandi teisel poolel on ettevõtted, kes konkurentsiametist oma juhised saavad. Nemad kontrolli suurenemist ei tervita ning märgivad, et hinna määramisel tuleb arvestada ka ettevõtete suure investeeringuvajadusega.

Alati ei peagi lahenduseks olema hinnalangetus. Aga selgema hinnakujunduse vastu ei tohiks ju kellelgi midagi olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing