Sipelgad ründavad sohitegijaid

13. jaanuar 2009, 14:22

Uues uurimuses näidati, et kuningannaga
koloonias elavad töölissipelgad ründavad oma kaaslasi, kui need üritavad oma
ettenähtud rollist kõrvale astuda ning siiski järglasi saada.

Sipelgate ühiskonnas loobuvad töölised tavaliselt järglaste saamisest ning hoolitsevad ühiselt hoopis sipelgakuninganna järeltulijate eest, kes on nende õed ja vennad. Kui töölissipelgad püüavad aga tavadele vastu astudes siiski paljuneda, toodab nende keha kemikaale, mis nende plaanid kaaslastele reedavad. USA ja Saksamaa teadlaste uurimistulemused avaldati ajakirjas Current Biology, kirjutas BBC.

Idee testimiseks lisasid teadlased viljakatele isenditele omase kemikaali paljunemisest loobunud töölistele, kes kuulusid liiki Aphaenogaster cockerelli. Kui koloonias oli olemas kuninganna, ründasid teised töölised kemikaaliga varustatud sipelgaid. Oletatavaid sohitegijaid hammustati, tiriti ja hoiti kinni. Kui koloonias kuninganna puudus, sellist käitumist ei esinenud ning töölised võisid vabalt järglasi saada.

Uurimuse üks autoritest, Arizona ülikooli teadlane Jürgen Liebig selgitas, et sohitegijatest sipelgate toodetud süsivesinikest kemikaalid olid teistele usaldusväärseks signaaliks petturite esinemise kohta. Sellise range kontrolli olemasolu on aga vajalik sipelgamaailma harmoonia püsimiseks.

"Enamikes edukates ühiskondades sõltub sotsiaalne harmoonia rangest süsteemist, mille abil ennetatakse ja karistatakse reetlikku käitumist,” ütles Liebig.

Et petmine oleks mõnede sipelgate jaoks edukas strateegia, peavad rahuldatud olema kaks eeltingimust. Esiteks peavad paljuneda soovivad töölissipelgad suruma alla oma keha poolt saadetavad signaalid. Teiseks peavad need signaalid siiski säiluma munadel, et petturite järglasi kuninganna omadest eristada ei saaks. On teada, et mõned sipelgaliigid ei ründa mitte ainult petjaid, vaid hävitavad ka nende mune.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2009, 11:55
Otsi:

Ava täpsem otsing