Uuring: trenn rasvumise vastu ei aita

13. jaanuar 2009, 18:30

Kuigi peamiseks rasvumisevastaseks
meetodiks on alati peetud paremat toitumist ja sportimist, näidatakse uues
uurimuses, et toitumine mängib kaalu langetamises tegelikult võtmerolli.

Füüsiline aktiivsus on kahtlemata kasulik: see tugevdab luid ja lihaseid, alandab vererõhku, vähendab kolesteroolitaset ning südamehaiguste, diabeedi, rinnavähi ja käärsoolevähi väljakujunemise riski. Trenn mõjub hästi ka ajule. Rasvumise vastu aga ainult trennist ei piisa, kirjutas LiveScience.

Chicagos asuva Loyola ülikooli teadlased võrdlesid Chicago afroameerika naisi Nigeeria maapiirkondades elavate sookaaslastega. Chicago naised kaalusid keskmiselt 83 kilo, Nigeeria naised aga 57 kilo.

Teadlased lootsid näidata, et saledamad Nigeeria naised olid füüsiliselt aktiivsemad. Oma üllatuseks ei leidnud nad aga mingit erinevust päeva jooksul füüsilise aktiivsuse läbi kulutatud kalorite hulgas kahe grupi vahel.

"Vähenenud füüsiline aktiivsus ei pruugi olla rasvumisepideemia peamine põhjus,” ütles uurimisrühma liige Amy Luke.

On selge, et mida rohkem inimene ennast liigutab, seda tervem ta on. On isegi näidatud, et trenn suurendab laste akadeemilisi võimeid. Kuna inimesed kulutavad trenni ajal rohkem kaloreid, kipuvad nad seda kompenseerima rohkem söömisega, ütles uurimuse kaasautor Richard Cooper. „Oleks väga tore kinnitada, et füüsiline aktiivsus aitab kaalu kontrollida, kuid tegelikkuses tundub, et nii see ei ole,” sõnas ta.

Nigeeria ja Chicago naiste erinevat kehakaalu tuleb ilmselt selgitada erineva menüüga. Nigeeria naiste toidulaud on kiudainete- ja süsivesikuterikas, samas on seal vähe rasvu ja loomset valku. Chicago naiste söögist moodustavad rasvad 40–45 protsenti.

Lõpliku vastuse andmiseks on aga vaja põhjalikumaid uurimusi, sest uue uurimuse tulemused lähevad varasematega vastuollu. Septembris avaldatud uurimuses näidati näiteks, et rasvumist põhjustava geeniga amišid jäid sellest hoolimata saledaks, sest nad liikusid palju. Samas saadi käesoleva uurimusega sarnane tulemus 2007. aastal Jamaical läbi viidud teadustöös, kus näidati, et kaalu ja füüsilise aktiivsuse vahel puudub seos.

"Järjest uued tõendid viitavad, et menüü on kaalu kontrollimisel olulisem kui kulutatud energiahulk,” ütles Luke. „Seega ei saa ilmselt kaalu kaotada ilma söömist piiramata.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing