KPMG: Eestis tänavu firmade ühinemisi mullusest vähem

14. jaanuar 2009, 11:43

Eestis tehakse tänavu vähem ühinemiste ja
ülevõtmiste tehinguid kui 2008. aastal, prognoosib ärinõustamisfirma KPMG.

Ühinemiste ja ülevõtmiste turu aktiivsust pärsivad ennekõike ettevõtete halvenenud finantsolukord, probleemid tehingute rahastamises ning erinevused ostjate ja müüjate hinnaootustes, põhjendas KPMG.

ASi KPMG Baltics ettevõtte rahanduse nõustamisteenuste juhi Janek Taaleri sõnul on tänavu enamike tehingute peamiseks motiiviks ostuobjekti või müüja kehv finantspositsioon. "Sarnaselt muu maailmaga on ettevõtete suhtelised väärtused langustrendis. Tulenevalt probleemidest tehingute rahastamisel võidakse märkimisväärne hulk tehinguid läbi viia ka ühinemisena aktsiavahetuse korras," rääkis ta.

Olukorra paranemist võib tema sõnul oodata pärast majanduse kasvufaasi jõudmist ning laenuvalmiduse taastumist suuremates Eesti pankades.

Ka ülemaailmselt on ettevõtete omanikuvahetused sel aastal KPMG teatel ooteseisundis. Ärinõustamisfirma prognoosi kohaselt saabub ühinemiste ja ülevõtmiste turu põhi teises või kolmandas kvartalis, tehinguaktiivsuse aeglane taastumine algab aasta lõpus.

Ühinemisi ja ülevõtmisi kajastav KPMG Global M A Predictor näitab, et turuolukorra paranemine toimub ettevõtete väärtuse suure languse hinnaga, mis tekitab likviidsete ostjate huvi mõnedes sektorites. "Eeldatavasti langevad maailmas tehingumahud kolmanda kvartalini ning keerulises likviidsusolukorras väheneb huvi tehingute vastu," põhjendas Janek Taaler ühinemiste ja ülevõtmiste turu tagasihoidlikuks jäämist.

Lähema aasta jooksul on KPMG teatel oodata maailmas ettevõtte väärtuste langust keskmiselt 22,2 protsendi võrra. Tulevikku suunatud netovõla suhe EBITDAsse on halvenenud 13,5 protsenti, mis näitab tehingute läbiviimise võimekuse langust.

Taaleri sõnul võib käesoleva aasta lõpus oodata esimesi signaale, et ühinemiste ja ülevõtmiste turg hakkab aeglaselt, kuid kindlalt taastuma. Murdepunkt saabub, kui oluliste rahareservidega ettevõtted, riiklikud investeerimisfondid ning jõukamad eraisikud ei suuda vastu panna ahvatlusele osta ettevõtteid ülimadalatelt hinnatasemetelt, selgitas ta.

Ühinemiste ja ülevõtmiste indeksi koostamisel ennustab KPMG Global 1000 ettevõtete tulevikku suunatud aktsia hinna suhet puhaskasumisse aktsia kohta (P/E) ja tulevikku suunatud netovõla suhet EBITDAsse (kasum enne intresse, makse, kulumit ja amortisatsiooni). Prognoosiperiood hõlmab 12 kuud. KPMG Global 1000 koosneb maailma suurimatest ettevõtetest turukapitalisatsiooni alusel, mis arvestab erinevate regioonide ja tegevusalade proportsioone.

KPMG on üleilmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik. KPMG tegutseb 145 riigis ning liikmesettevõtteis töötab rohkem kui 123 000 inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. January 2009, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing