Tasmaania tiiger tuleb tagasi?

14. jaanuar 2009, 09:51

Väljasurnud Tasmaania tiigri
(Thylacinus cynocephalus) karvadest eraldatud DNA näitab, et nende
väljasuremises võis olulist rolli mängida ka inbriiding ehk lähedases suguluses
olevate loomade ristumisel tekkinud halbade geenialleelide kombinatsioonid, mis
halvendasid nende järglaste väljavaateid liigina säilimiseks.

Teadlased kasutasid DNA eraldamiseks sama meetodit, mille abil saadi DNA kätte ka tuhandeid aastaid Siberi igikeltsas säilinud mammutikarvadest. Mammuti puhul on palju spekuleeritud võimaluse üle see loom uuesti ellu äratada, kuid fragmenteerunud DNA teeb ülesande siiski erakordselt keeruliseks. Tasmaania tiigri puhul võiks vähemalt teoreetiliselt rohkem lootust olla, sest nad surid välja kõigest seitsmekümne aasta eest, kirjutas Reuters.

„Meie eesmärgiks on teha kindlaks, miks Tasmaania tiiger kadus, et vältida sarnase asja juhtumist teiste veel alles olevate liikidega,“ ütles uuringut juhtinud Webb Miller Pennsylvania osariigi ülikoolist.

Tasmaania tiiger oli kukkurloom ning seega sugulane kängurule, koaalale ja paljudele teistele Austraaliale omastele loomaliikidele. Välimuselt meenutas ta pigem hunti, kuid triibulise karvastiku tõttu nimetati teda enamasti tiigriks. Hundi või tiigriga tal sugulust siiski ei ole ning sarnasus tuleneb lihtsalt sarnase ökoniši hõivamisest, mis Austraalias teiste suurte kiskjate puudumise tõttu vabaks oli jäänud.

Teadlased uurisid kahe looma DNA-d. Üks suri Washingtoni loomaaias 1902. aastal ning teine Londoni loomaaias 1893. aastal. „Mind hämmastas, kui vähe nende DNA üksteisest erineb,“ ütles Anders Gotherstrom Uppsala ülikoolist. Väikse geneetilise varieeruvusega liikidel on suurem väljasuremisrisk, sest inbriidingu tõttu on halbade alleelide avaldumine tõenäolisem.

Viimane isend suri Tasmaanias Hobarti loomaaias 1936. aastal. Aeg-ajalt on küll tulnud teateid, et looma on looduses nähtud, kuid seda pole kunagi suudetud tõestada ning teadlased peavad teda väljasurnuks.Tasmaania tiigrid Washingtoni loomaaias 1906. aastal.


Tasmaania tiigrid Washingtoni loomaaias 1906. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2009, 10:10
Otsi:

Ava täpsem otsing