Märten Ross: reforme tuleb jätkata olude kiuste

15. jaanuar 2009, 11:50

Struktuurireforme tuleb Eestil jätkata ka
rasketes oludes, ütles Eesti Panga asepresident Märten Ross täna Swedbanki
seminaril.

Kasvule kaasa aitavate struktuurireformide läbiviimist on tähtis jätkata Eesti majanduse stabiilsuse toetamiseks ka raskemates oludes, kinnitas ta. "Majanduskasvu kiirendaks kindlasti see, kui Eesti liituks euroalaga nii ruttu kui võimalik," rõhutas keskpanga asejuht.

Swedbanki privaatpanganduse klientidele peetud ettekandes rääkis Ross, et Eesti majandus läbib praegu üheaegselt kahte teineteist täiendavat protsessi. "Esiteks mõjutab meid jätkuvalt buumijärgne vajadus parandada majanduse sisemist tasakaalu. Teisalt aga domineerib alates eelmise aasta sügisest pigem üleilmse majandussurutise mõju, mille tõttu on meie ekspordisektor saanud tugeva tagasilöögi," ütles ta.

"Küll aga on järsult langenud toormehinnad soodustanud hinnatõusu pidurdumist," lisas Ross. Tema hinnangul on Eesti majanduse tasakaalustamatus praeguseks hetkeks märgatavalt paranenud. Seda tõestab Rossi sõnul nii kaubandusdefitsiidi kui ka sisemaise hinnatõususurve vähenemine.

"Samas on globaalse majanduslanguse edasine suund ja ulatus endiselt ettearvamatu. Ei saa välistada, et meie kaubanduspartnerite negatiivne majandusareng kestab kardetust kauem. Paratamatult suurendab see omakorda Eesti majanduse jõulise kohandumise vajalikkust, seda nii hindade ja palkade kui ka äriplaanide osas laiemalt," rääkis Ross.

Eesti majanduskasvu edasise taastumise eeltingimusena nimetas keskpanga asepresident riigieelarves jätkuvate muudatuste tegemist, et saavutada eelarve tasakaal mõne aasta pärast. Sealjuures peab riik Rossi sõnul arvestama varasemast tunduvalt väiksemate tuludega ning seetõttu kulutusi veelgi vähendama.

Märten Ross esines täna Swedbanki privaatpanganduse klientide seminaril ettekandega "Eesti 2009 – sisemine kohandumine maailmamajanduse tõmbetuultes".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 11:50
Otsi:

Ava täpsem otsing