Riik plaanib laenuintresside tagamiseks vähendada tulumaksutagastuse maksimummäära

15. jaanuar 2009, 17:30

Rahandusminister Ivari Padar ütles
vestluses Äripäevaga, et riik on valmis kodulaenuga raskustesse sattunud
inimeste laenuintresse tagama, mille rahalise katte üks võimalus on seaduse
muutmisega vähendada tulumaksutagastuse maksimummäära 30 000 kroonini.

„Igal juhul me sellise võimaliku meetme töötame välja ja leiame sellele ka kindlasti rahalise katte,“ rääkis Padar sellest, et riik on valmis mingil hetkel rakendama täiendavaid garantiimeetmeid laenuintresside pikendamise tagamisel, kui olukord eluasemelaenuturul veelgi halvemaks läheb.

Otsesed nõuded tekivad Padari sõnul siis, kui garantiisid on vaja realiseerida. „Me läheme terve rea seadusmuudatusettepanekutega valitsusse, mis puudutavad 2010. a. eelarve ettevalmistust,“ selgitas rahandusminister, tuues ühe teemana kindlasti välja tulumaksutagastuse maksimummäära allapoole toomine 50 000 kroonilt aastas. „Näiteks 30 000 krooni peale,“ märkis Padar.

„Kui rakendada intressi tagastamist sellest aastast, siis esimesed nõuded riigi vastu võiksid tekkida paari aasta jooksul,“ ütles rahandusministeeriumi nõunik Rein Järvelill. Padar uskus, et selle seadusemuudatusega saaksime kinnisvaraturul juurde solidaarsust.

Padari hinnangul tagatakse garantiiga mingigi turvalisus, kui inimene ühelt töökohalt ennast teisele vormistab. „Kindlasti me ei lähe seda teed, et hakkame laenusid kinni maksma,“ toonitas ta. Esimene eelistus on alati see, et Eestis oleks töökohtasid, et inimesed ei satuks sellisesse olukorda, rääkis Padar.
Küsimuse peale, kuidas võiksid töökohad säilida, vastas Padar, et töökohad säilivad, kui firmad töötavad, firmad töötavad, kui neil on tellimusi. Järvelill aga toonitas, et kõik lahendused ei saa tulla rahandusministeeriumist, mis puudutavad majandusküsimusi ja sotsiaalvaldkonda.

Padar kohtus nelja suurema panga Nordea, Sampo, Swedbanki ja SEB juhtkonnaga. Kohtuti ainult tütarpankade filiaalide juhtidega, emapankade juhtidega ei kohtutud. Padari sõnul on emapangad andnud kõikidele kohalikele pankade juhtidele piisavalt paindlikkust. Tal on plaanis ka väikeste pankade juhtidega kohtuda, kui ajagraafik seda võimaldab.

Padari sõnul oli pangajuhtidega kohtumise eesmärk vahetada informatsiooni, et olukorrast saada ülevaadet. „Vaatasime teemasid kolmes blokis – olukord eluasemeturul, ettevõtluse krediteerimine ja võimalikud riigipoolsed meetmed,“ avalikustas ta sisu. „Me saime ka enam-vähem pildi ette, niivõrd-kuivõrd sellistest paaritunnistest kohtumistest võib saada, kuidas pankade suhtumised on. Me tahtsime saada ka pankade seisukohta, milles nad näevad riigi rolli tekkinud olukorras,“ rääkis rahandusminister lähemalt.

Padar oli arvamusel, et selliseid kohtumisi tuleb jätkata. Osade pankadega lepiti kokku, kui olukord selgineb, siis tahetakse pangaliidus uuesti kokku saada. „Intressi tagamise põhjal tekkis konkreetne skeem ja selles osas suhtleme pankade ja Kredexiga,“ lisas ta.

Rahandusministri mure oli see, et korralikud inimesed, kes on võtnud eluasemelaenu ja kes on kõiki oma kohustusi täitnud, aga kus üks või mõlemad pereliikmed on ajutiselt kaotanud töö, saaksid sel perioodil leevendusi, et eluase säiliks. „Loomulikult me saame rääkida piiratud ajast, kus neid leevendusi saab rakendada,“ rõhutas Padar. „Tegelikult on kõik pangad, kellega kohtusin, väga vastutustundlikud selles küsimuses.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. January 2009, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing