Pelletitootja Graanul Invest pürib Euroopa esimeseks

Väinu Rozental 16. jaanuar 2009, 00:00

Oma kodulehel lubab firma kasvatada igal aastal tootmismahtu neljandiku võrra. Seda lubadust on Graanul Invest seni ka täitnud. Näiteks tänavu suureneb pelletitootmine tänu sellele, et firma ostis mullu novembris Valgamaal Helme vallas Patkülas pankrotistunud ASi Hansa Graanul ja taaskäivitas selle.

Graanul Investi juhatuse liikme Jaano Haidla kinnitusel ei jää Valgamaa tehase ost kindlasti viimaseks. "Me ei vaata uute ülesostmiste järele sugugi mitte vaid Baltimaades," jäi ta tulevikuplaanidest rääkides salapäraseks. Graanul Invest ekspordib 99,9 protsenti pelletitest Euroopa kombijaamadesse kütteks.

Lisaks Graanul Investile, mis annab umbes kaks kolmandikku pelletite kogutoodangust Eestis, tegutseb siin veel vaid üks suurem saepurugraanulitootja AS Kalvi Mõis ning näpuotsatäis väiksemaid tegijaid.

Kalvi Mõisa juhataja Kuido Kuntro on veendunud, et kuigi saeveskite ja puidutöötlejate tootmismahud vähenevad, peaks Eestis pelletite tootmiseks põhitooret - saepuru ja höövlilaastu - jätkuma.

Kuntro andmeil on saepuru hind viimase viie-kuue aasta jooksul tõusnud igal aastal umbes viiendiku võrra. "Kui me alustasime 1999. aastal, saime puistekuupmeetri kätte 25 krooniga. Praegu maksame sama koguse eest 130-140 krooni," rääkis ta.

Kuigi graanulitootjatele olulise toorme ehk saepuru hind on selleks aastaks lukku löödud, pelgavad mitmed saeveski juhid, et suurtootja Graanul Invest võib tulevikus hakata toorme hinda alla lööma.

"Kuna graanulihinnad maailmas on veidi tõusnud, lootsime, et äkki ka saepuru hinda tõstetakse, aga võta näpust - hind jäi 2008. aasta tasemele," rääkis OÜ Vara Saeveski juht Marko Pärn.

Pärna sõnul müüvad nad saepuru lisaks graanulitootjatele ka Püssi puitplaaditootjale ASile Repo Vabrikud.

Võrumaa saeveski ASi Toftan juhataja Martin Arula kinnitusel tarnivad nad saepuru peamiselt Graanul Investile. "Vähemalt sellel aastal ei ole nad oma monopoolset olukorda ära kasutanud," lausus Arula. "Aga see oht on siiski olemas," märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing