Finantsjärelevalve: kohus sunnib Kruudat andma meile infot

16. jaanuar 2009, 16:47

Tallinna ringkonnakohus andis
finantsinspektsioonile õiguse nõuda Oliver Kruuda ASidelt Kalev ja Rubla
dokumente Kalev aktsiatega võimaliku siseteabe alusel tehtud
tehingutekontrollimiseks.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler avaldas veendumust, et kohtuotsuse jõustumisel saavad nad küsitud teabe. "Kui apellatsioonikohtu otsus jõustub, on see seaduse jõus ning täitmiseks. Sellest tulenevalt olen kohtuotsuse jõustumisel täiesti kindel, et saame soovitud teabe ja dokumendid,“ vastas ta küsimusele, kui tõenäoline on, et inspektsioon saab otsuse põhjal oma tahtmise.

Kohtu hinnangul pidid apellandid – Kalev ja Rubla – ette nägema apellatsioonikaebuse põhjendamatust, viitas Kessler kohtu otsusele.

"Finantsinspektsioonile annavad kohtute (nii Tallinna halduskohtu kui ka ringkonnakohtu – toim.) need otsused kinnitust, et teabe nõudmiseks ei ole olemas mitte ainult õiguslik raamistik, vaid ka meie järelevalvetegevus on seaduse sätte ja mõttega ranges kooskõlas," rääkis Kessler.

See omakorda annab tema kinnitusel signaali, et järelevalvemenetluse teostamisel finantsinspektsiooni õigusliku iseloomuga vigurid ei heiduta. Kessleri sõnul kajastub kahe astme kohtute otsustes põhimõte: kuidas finantsinspektsioon järelevalvet teostab ja millist teavet ta peab vajalikuks oma järelevalve tarbeks koguda, otsustab inspektsioon iga kord konkreetsetest asjaoludest lähtuvalt.

Lisaks märkis Kessler, et avalik huvi rikkumise avastamise vastu kaalub üles turuosaliste võimaliku huvi vältida järelepärimises viidatud dokumentidega seotud töökoormust ja ebamugavusi. Finantsjärelevalve subjektid on tema kinnitusel ise vabatahtlikult oma tegevusega end inspektsioonile allutanud. See kannab eeldust suuremast teadlikkusest neile rakenduvatest õigusaktidest, lisas Kessler.

"Samuti on nad seeläbi aktsepteerinud ka võimaluse, et finantsinspektsioonil tekib vajadus teostada järelevalvet nende suhtes," ütles Kessler.

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme kinnitusel on kõnealune kohtumenetlus olnud neile õppetunniks. "Turuosalised ei pruugi alati olla üleliia koostööaltid ning seetõttu peame tõsiselt üle vaatama mõnede sätete sisu," rõhutas ta.

Kessler lisas, et antud juhtumis tähendab otsus ka seda, et kohtuotsuse jõustumisel jätkab inspektsioon oma kahtluste kontrollimist järelevalvemenetluses.

13. jaanuaril jättis Tallinna ringkonnakohus muutmata 20. juunil 2008 Tallinna halduskohtus tehtud otsuse (mis ei rahuldanud Kalevi ja Rubla kaebust finantsinspektsiooni vastu). Uus otsus tähendab, et inspektsioonil on õigus nõuda dokumente Kalevi aktsiaga toimunud tehingute õiguspärasuse uurimiseks.

Finantsinspektsiooni ja Kalevi-Rubla vaidlus puudutab perioodi, mil Oliver Kruuda oli müümas oma osalusi Kalevis ja Rublas Indrek Rahumaa juhitavale Alta Capitalile.

Kronoloogia

Lörriläinud Kalevi ja Tere müügi saaga

20. september 2007
Magusakontserni Kalev ja piimatööstuse Tere (nüüd nimega AS Rubla) suuromanikud Oliver Kruuda, Heino Priimägi ja Aare Annus teatavad ootamatult aktsionäride koosolekul, et müüvad ettevõtted Indrek Rahumaa juhitavale investeerimisfirmale Alta Capital Partners. Müümata jääb Kalevi kinnisvara- ja meediaosa.
Kalevile kuuluvate toiduainetööstuste baashind on 880 miljonit krooni, millest arvatakse maha finantskohustused ehk ca 350 miljonit krooni. Ei avalikustata Tere müügihinda.
Kruuda lubab raha panna meediatööstusesse. Samuti ostab Kruudale kuuluv Rubla Kalevi aktsionäridelt toonasest turuhinnast kallimalt veel 16% aktsiatest ja omandab kokku 73% Kalevist.
Detsember 2008
Kuna Rahumaal raha veel pole, alustab Kruuda laenurallit oma investeeringute rahastamiseks.
Kalev REC laenab kuueks kuuks 70 miljonit krooni 12 protsendiga. Jaanuaris ostab Kalev REC 10 korterit Tallinnas, milleks laenab Hansapangalt 50 miljonit krooni. Veebruaris laenab Kalev 108 miljonit krooni samuti 12%ga.
Veebruar 2008
Tehingu lõpuleviimise kuupäevaks pannakse 31. märts ning Alta Capital kohustub tasuma ostuhinnast ettemaksuna Kruudale 94 miljonit krooni (6 miljonit eurot).
Märts 2008
Kuu lõpus palub Rahumaa ajapikendust maini, Kalevi ostusumma on kasvanud 660 miljoni kroonini.
Mai 2008
Lubatud raha ei ole tulnud, Kruuda kasseerib 6 miljonit eurot, mille tagasisaamiseks Alta Capital nüüd kohtusse läks.
August 2008
Kruuda sõlmib eellepingu Põlva Piima ostmiseks. Tasub nõutud 313 miljonist kroonist 2,5% ehk 8 miljonit krooni. Oktoobris saadakse Nordea Pangast üle 700 miljoni krooni laenu, mille toel neelatakse lõplikult Põlva Piim alla.
November 2008
Kohus arestis Kalevi magusatootmise ning Tere piimakombinaadi varad.
Aresti põhjuseks oli üle aasta Kalevi ostu proovinud Indrek Rahumaa juhitava Alta Capitali tütarfirma Alta Foodsi soov saada tagasi makstud 94 miljonit krooni leppetrahvi. Alta Foods esitas arbitraažitaotluse Stockholmi Arbitraažiinstituudile ning ühtlasi taotles Harju maakohtult Kalevi vara arestimist, mida viimane reedel, 21. novembril tegi.
8. jaanuaril 2009
Ringkonnakohus nõustus AS-i Kalev tütaräriühingute aktsiate blokeeringu tühistamisega

Loe järgmistest uudistest ka Kalevi ja Rubla esindaja arvamusest kohtuotsuse kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 20:36
Otsi:

Ava täpsem otsing