Rubla kukkus rekordodavaks

16. jaanuar 2009, 09:06

Raha pagemine ja nafta kukkumine kukutas
Venemaa rubla.

Tulemusi on andnud Venemaa keskpanga poliitika lasta rublal jätkusuutlikult valuutakorvi suhtes devalveeruda.

Rubla kukkus eile dollari vastu 32,4112-le. See on madalaim rubla kurss alates raha denomineerimisest 1998. aastal enne finantskriisi. 1. jaanuaril 1998 vahetas Venemaa vanad 1000rublased pangatähed uute üherublaste vastu. Mullu augustist on rubla kukkunud dollari vastu 27 protsenti.

“Vene poliitikategijad on aru saanud, et selle vastu ei saa võidelda,” ütles ACM peaturustrateeg Peter Rosenstreich Bloombergile. “Seetõttu me näeme, et rubla devalveerimise hoog on kasvanud. Devalveerumise jätkumine on ainus tee vähendamaks reservide kahanemist.”

Venemaa majanduskasv on aeglustumas, kuna nafta hind on augustist alates kukkunud 64 protsenti, 43,47 dollarile. Valitsusametnike andmetel on selle aasta nafta keskmise hinna prognoosi langetatud 50 dollarilt 40-le. Rahandusministeeriumi andmetel on aga tasakaalus eelarve jaoks tarvis 70dollarist keskmist hinda. Detsembris nõrgenes rubla keskmiselt 0,6 protsenti päevas. Sel nädalal on aga rubla nõrgenenud keskeltläbi 1,5 protsenti päevas.

“Nad peavad saama selle (devalveerimisega) ühele poole ja mida kiiremini, seda parem,” ütles Goldman Sachsi ökonomist Rory MacFarquhar, kes prognoosis rublale veel 12protsendist kukkumist. “Nad alles püüavad kinni mõju, mis oli nafta hinna kukkumisel läinud aastal. Venemaa peab saama rubla jätkusuutlikule tasemele.”

Turul on valdav seisukoht, et rubla nõrgeneb. Prantsusmaa suurim pank BNP Paribas on soovitanud kundedel müüa rubla lühikeseks valuutakorvi suhtes, mis koosneb eurost ja USA dollarist. Pank prognoosis, et augustist, mil Venemaa tungis Gruusiasse, kuni detsembrini on Venemaalt pagenud enam kui 200 miljardit dollarit.

Interfaxi andmetel on valitsusele lähedalseisva isiku sõnul ootamas riigieelarvet 124 miljardi dollariline puudujääk, kui Uurali nafta maksab keskmiselt 32 dollarit ja dollar maksab 34 rubla.

Rubla kukkus rekordodavaks Rubla kukkus rekordodavaks

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 12:08
Otsi:

Ava täpsem otsing