Savisaar: riik ostku kokku firmade riskantne kinnisvara

16. jaanuar 2009, 09:20

Riik peaks ostma kokku ettevõtete
ebasoodsad kinnisvarainvesteeringud, leiab Keskerakonna juht Edgar Savisaar.

Tema sõnul tuleks riigil kaaluda "fondi või mõnda muud liiki finantsstruktuuri loomist, kuhu oleks võimalik kas ajutiselt või püsivalt koondada ettevõtete riskantsed – näiteks kinnisvarasse – tehtud investeeringud, mis on ebasoodsatest turuoludest tulenevalt liigselt sidunud ettevõtjate finantsvõime, kuid mis pikemas perspektiivis võivad olla heaks investeeringuks."

Savisaar kirjutab tänase Äripäeva arvamusküljel, et "selliste varade omandamine riigi poolt vabastab ettevõtjate rahalise võime ja samas võivad need varad pikas perspektiivis riigile väga tulusaks osutuda."

Savisaar toob oma kolumnis välja veel mitu abinõud, kuidas riik saaks ettevõtlust toetada. Nii peaks valitsus tema sõnul astuma samme selleks, et väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted saaksid kiire ja kohese juurdepääsu krediidiliinile. "Vajadusel tuleb leida võimalusi laenata riigi garantii alusel või otse riigi vahenditest. Praegu on väikeettevõtted alarahastatud, järelikult pole olemasolevad rahastamise meetmed ja riiklik tugisüsteem piisavad," leiab Tallinna linnapea.

Lisaks soovitab ta töötada välja süsteemi, kus riik käendaks teatud tingimustel ettevõtete võetud laene krediidiasutuste ees, vältimaks ettevõtete ajutiste majandusraskuste korral pankrotiolukordade teket.

"Kui ettevõtjatel on võimalik loota riigi toele krediidiasutuste käest võetud laenude tagamisel ajapikenduse ja maksepuhkuse saamise eesmärgil, siis on ettevõtjad ka rohkem valmis riskima struktuurimuutuse ning eksporditurgudele sisenemiseks vajalike investeeringutega," kinnitab Savisaar.

Keskerakonna juhi sõnul peab riik leidma ka rahalised võimalused ja looma süsteemi, mis võimaldaks osta osalusi ettevõtetes, milles nähakse perspektiivi ekspordisuutliku tootmise või teenuse arendamiseks, kuid mis on sattunud ajutiste majandusraskuste küüsi.

"Kandidaatide hulka riikliku osaluse saamisel kuuluksid ka ettevõtted, mis pole küll raskustes, kuid mis vajavad stabiilset partnerit struktuurimuutuse läbiviimiseks. Siin oleks riigi tegevus mõneti võrreldav Arengufondiga, kuid ettevõtete valikukriteeriumid erineksid Arengufondi põhimõtetest – riik astuks eelkõige kriisiabi osutaja rolli," märgib Savisaar.

Loe pikemalt tänase Äripäeva arvamusküljelt .

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 10:40
Otsi:

Ava täpsem otsing