Hoiuseintressid teel alla

18. jaanuar 2009, 14:49

Keskpankade baasintresside langus on ümber
pööranud ka tähtajaliste deposiitide intresside tõusu. Suuremad kohalikud pangad
on pakkumisi pea poole võrra kärpinud. Reedel tegi seda pärast vaikiva kampaania
lõppu ka Swedbank.

Tähtajaliste deposiitide intressid alustasid hoogsat tõusu oktoobris, kui finantskriisi mõjul peatusid pankadevahelised laenukanalid ja turg rahast tühjaks voolas. See pani pangad hoiustajate säästude poole vaatama ja viis pakkumised üles. Aasta alguses hakkasid suuremate kommertspankade hoiuseintressid aga allapoole tulema ja on praeguseks langenud pea poole võrra. Üheks põhjuseks Euroopa ja USA keskpankade otsused, millega baasintresse langetati. USA föderaalreserv seadis intressimääraks juba detsembri keskpaigas 0-0,25%, Euroopa Keskpank kärpis baasintressi täiendavalt neljapäeval 2,5% pealt 2%ni.

Reedeks ei olnud see mõjutanud veel kroonihoiuste intressimäärasid - põhjuseks suurem nõudlus krooni vastu eelmise aasta lõpus ja selle alguses.

Swedbankil lõppes kampaania

Ainus, kes veel eelmise nädala keskpaigaks intresse kärpinud ei olnud, oli Swedbank. Veel möödunud neljapäeval valitses euro- ja USA dollari hoiuste puhul Swedbanki ja teiste suuremate Eesti pankade pakutava tootluse vahel silmatorkav erinevus. Swedbank pakkus aastase eurohoiuse eest minimaalselt 4,98%. Näiteks SEB ja Sampo pakkumised jäid sellele üle poolteise korra alla – vastavalt 2,8% SEBl ja 2,85% Sampol.

Reedel korrigeeris ka Swedbank oma pakkumisi allapoole. Kõrgete pakkumiste näol oli Swedbanki pressiesindaja Kristi Künnapase teatel tegemist kampaaniaga, mis reedeks lõpule jõudis.

Swedbanki treasury juhi Meelis Paakspuu sõnul löödi intressid lukku 1. novembrist. „Kui te vaatate novembris, detsembris ja jaanuari alguses olnud Euroopa keskpanga või siis föderaalreservi otsuseid, siis mitte ühegi juures me ei liigutanud oma intressimäära. Olgugi, et meie enda võimalused raha paigutamise osas läksid oluliselt odavamaks ja olgugi, et meie laenud teenisid oluliselt vähem, siis kampaania mõttes me hoidsime enda deposiitide intressi üleval,“ selgitas Paakspuu.

Swedbank oli reedel ainus, kes ka kroonihoiuse intressi kõvasti kärpis - seniselt 6,15 protsendilt 4,9ni.

Loe pikemalt teisipäevasest Äripäevast

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. January 2009, 12:23
Otsi:

Ava täpsem otsing