Kilk: maksuamet peab oma reeglitest kinni

Kaisa Tahlfeld 19. jaanuar 2009, 00:00

Kui ettevõtte seis on lootusetu, tuleks Kilgi sõnul juhinduda ütlusest: tulgu pigem õudne lõpp kui jäägu lõputu õudus.

"Aastaid tagasi oli küll tunne, et maksuamet ahistas ettevõtjaid, mitte küll mind, kuid üldiselt. Kuid praegu on ju mängureeglid vägagi selged ja maksuametiga on võimalik ka kokku leppida. Ja kui ikka ei suudeta seda, siis kummi ei saa ju lõpmatuseni ka venitada," ütles Kilk.

Ka Kilgi ettevõttel Ammende Villa Catering on maksuvõlg, kuid tema kinnitusel võla ajatamiseks vajadust pole ning kuu lõpuks saab võlg klaaritud.

Peagi pankrotistuva ASi BREC Kinnisvara juhi Sven Soomuste sõnul oleks maksuvõlgade teemal vaja korraldada kriisiümarlaud.

Soomuste sõnul maksuamet ettevõtjaid ei ahista ning tuleb vajadusel kenasti vastu. "Minul on maksuametiga olnud palju kokkupuuteid ning võin öelda, et maksuamet on kenasti vastu tulnud, aru saanud ja kohustusi pikendanud," märkis ta.

Soomuste rõhutas, et kindlasti on ka maksuametil oma piir, milleni nad paindlikkusega minna saavad. Näiteks tõi ta BREC Kinnisvara, mille pankrotimenetlus algas mullu novembris.

Ligi 1,2 miljoni kroonise maksuvõlaga Norby Telecomi suuromaniku Guido Sammelselja sõnul ei saa maksuamet enam paindlikumaks muutuda, pigem tuleks majanduse halvenedes küsida valitsuselt või seadusandjalt, mis lisavõimalusi on plaanis ettevõtjale maksude ajatamises luua.

"Maksuamet peaks rasketel aegadel leidma lisaressurssi, et suhtuda ettevõtetesse individuaalsemalt. Praegu on suhtlemine tavapärane, kuid alati saab iga ettevõtet vaadata individuaalsemalt ja vastavalt sellele teha maksuotsuseid," märkis ta.

Pangad on Sammelselja ütlusel olnud seni väga koostööaltid, kuid praegune olukord on kõigile uus. "Pangad liiguvad sinnapoole, et nad vähemalt püüavad oma n-ö külmutatud või kinni keeratud ressursside tingimustes ettevõtjale vastu tulla," lausus ta.

Ligi 5 miljoni kroonise maksuvõla all ägiseval Viking Motorsil on võlg ajatatud. "Ajatasime maksuametiga võla ära ja nad olid väga koostöövalmid. Olin ise ka üllatunud, et Eesti riigis on selline koostööaldis maksuamet," lausus Viking Motorsi juht Üllar Taniberg ja lisas, et nüüd on kõik kontrolli all.

Taniberg viskas ka kivi ettevõtjate kapsaaeda. "Need, kes on maksuameti peale pahased, on selles ise süüdi. Meie teadvustasime olukorda ja hakkasime nendega suhtlema. Loomulikult on see keeruline ja raske, kuid kui leebe saab maksuamet olla?" küsis ta.

Kindlasti on amet maksuvõlgadega tegeledes paindlik, pakkudes võimaluse korral ajatamist.

Samas arvestab maksuhaldur majandusolukorra prognoositud halvenemisega ning sellest tuleneva maksuvõlgade kasvuga. Näiteks oleme lühendanud tähtaega, mille möödumisel me võtame aktiivsed meetmed kasutusele.

Võlglaste koguarv ei ole vaatamata 2008. aasta majanduse üldisele seisule kasvanud, vaid vähenenud. Toimunud on aga muudatused võlgnike struktuuris. Praegu on 1/3 registreeritud juriidilistest isikutest maksuvõlas ning kõige enam on raskusi kinnisvara valdkonnas, järgneb jae- ja hulgikaubandus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing