Väo ja Tartu kombijaam võtavad ühepikkusi samme

Väinu Rozental 19. jaanuar 2009, 00:00

Tartu ettevõtja Tiit Veeberi osalusega koostootmisjaam annab sooja juba ligi kuu aega ning eelmisel nädalal käivitati katseliselt esimest korda turbiin ja elektrigeneraator. Möödunud reedel ühendati Lohkvas asuva elektri- ja soojuse koostootmisjaama kõrgepingeliinid Eesti Energia liinidega.

"Sellest hetkest oleme oma tootmisvõimsustega riigi energiasüsteemis sees," kommenteeris ASi Fortum Tartu nõukogu liige ja üks omanikke Veeber.

Elektri katsetootmine kestab viis-kuus nädalat ning Veeberi kinnitusel ootavad nad veebruari lõpus või märtsi alguses komisjoni töökorras suurobjekti vastu võtma. Esimene soe uuest kombijaamast lasti Tartu linna soojatorustikesse 19. detsembril.

Uus soojuselektrijaam hakkab tootmiseks kasutama peamiselt turvast ja puiduhaket. Veeberi andmeil väheneb gaasi osatähtsus aasta keskmisena praeguselt 45 protsendilt 3-5 protsendile. "Kui gaasiga toodetud soojusenergia omahind on 711 krooni megavatt-tund, siis turbaga toodetud soojusenergia megavatt-tund maksab 128 krooni," tõi Veeber näite ja lisas: "Selles peitubki kogu äriidee!" Veeberi sõnul on nad arvestanud koostootmisjaama tasuvusajaks 12-13 aastat.

Sisuliselt peaks uus soojuselektrijaam katma ära Tartu linna elektrienergiavajaduse suvekuudel ning talvekuudel andma poole vajaminevast elektrienergiast. Fortum Tartu käes on 85 protsenti Tartu kaugküttest ja ülejäänu on ASi Eraküte käes.

"Sündmused Tartu ja Tallinna suurprojekti käivitamisel on justkui sünkroonis," ütles Väo elektri ja soojuse koostootmisjaama omanikfirma OÜ Digismart juhataja Andres Taukar, kui kuulis, et Tartus katsetati neljapäeval turbiini. "Meil oli selline pidulikum moment reedel, kui saime oma turbiini ringi käima," lausus Taukar. "Selle nädala jooksul alustame elektrivõrkude sünkroniseerimist."

Taukari sõnul andsid nemad esimese sooja Tallinna tarbijatele kolm-neli päeva tartlastest varem. "Eks Väo kombijaam sai nurgakivi ju ka 2007. aasta sügisel paar päeva varem kui Tartu jaam," muigas ta.

Taukar rõhutas, et tegelikult pole Väo ja Lohkva kombijaam omavahel konkurendid. "Vastupidi, oleme olnud partnerid jõujaamade ja kaugkütte ühingu kaudu näiteks seadusloomes ja muudatusettepanekute tegemisel," lisas Taukar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing