Rasketel aegadel soosib loodus naiste aju

19. jaanuar 2009, 11:29

Isased ja emased imetajad reageerivad
nälgimisele erinevalt: isaste rakud püüavad säilitada valguvarusid, emaste rakud
aga pigem rasvavarusid. Mis juhtub aga ajurakkudega, mis vajavad korralikuks
toimimiseks erinevaid toitaineid?

Vastuse pakub uus uurimus, mis on läbi viidud inimestele füsioloogiliselt küllalt sarnaste loomade näriliste peal. „Kui eesmärgiks on aju elus hoidmine, peab loodus emaseid väärtuslikumaks kui isaseid,” ütlesid teadlased võrguajakirjale LiveScience.

Eelnevates nälgimise mõju uurivates töödes on keskendutud eelkõige toitaineterikastele kudedele nagu lihased, rasvavarud ning maks. Pittsburghi ülikooli teadlased eesotsas Robert Clarkiga kasvatasid laboris emastelt ja isastelt rottidelt võetud neuroneid, seejärel jäeti rakud 72 tunniks nälga.

24 tunni pärast näitasid isaste neuronid oluliselt rohkem kahjustusi kui emaste neuronid. Rakuhingamine vähenes isastel 70 protsendi võrra, emastel aga 50 protsendi võrra. Isaste ajurakkudel esines rohkem autofaagiat, mille käigus rakk tarbib energia saamiseks ära omaenda vähemolulised rakuosad. Emaste neuronid aga valmistasid rohkem lipiiditilgakesi, et säilitada rasvavarusid pikemaks ajaks.

„Toitainete puudusel surid isaste rakud kiiremini kui emaste rakud,” kirjutas Clarki töörühm 23. jaanuaril ilmuvas ajakirjas Journal of Biological Chemistry. "Nälgimise ajal hakkavad isaste neuronid ennast seestpoolt sööma ning surevad, emaste neuronid võtavad käiku rasvhapped, koguvad triglütseriide, moodustavad lipiiditilgakesi ja peavad kauem vastu.”

Uurimus on osaks suuremast projektist, mille käigus püütakse mõista, kuidas erinevate loomade, sealhulgas ka inimese, keha ja aju kasutavad toitaineid ning mis juhtub vananedes. Hiljuti on näidatud, et inimestel on võimalik oma eluiga oluliselt pikendada, järgides hoolikalt koostatud vähese kalorisisaldusega dieeti, kuid hoidudes samal ajal ka nälgimisest. Kroonilise nälgimise tagajärjel ei saa aju vähenenud verevoolu tõttu piisavalt glükoosi ning selle tulemusena võib välja kujuneda Alzheimeri tõbi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. March 2009, 11:43
Otsi:

Ava täpsem otsing