Kommentaar: Polli jäätmekeskus lahendab Lõuna-Eesti jäätmeprobleemid

20. jaanuar 2009, 19:09

Viljandimaal Karksi vallas on plaanis jätka
aastaid tagasi alustatud Polli jäätmekeskuse koos ladestusalaga
väljaehitamist, millega korraldada nõuetele mittevastavate prügilate sulgemise
järel Lõuna-Eestis piirkonna jäätmete käitlemist ja taaskasutusse suunamist.

Jäätmekeskuses rakendatakse kaasaegseid töötlemistehnoloogiad, sealhulgas mehaanilis-bioloogilist töötlemist. Vaid see osa jäätmetest, millised hetkel taaskasutusse ei saa suunata, ladestatakse. Ühtlasi aitab jäätmekeskus vältida Lõuna-Eestis seni tavaks kujunenud jäätmeveo hinnatõuse.

Projekti kritiseerijad unustavad ära, et Polli jäätmekeskus on käegakatsutav lahendus Lõuna-Eesti jäätmeprobleemide pikaajaliseks lahendamiseks. Keegi ei taha, et tekiks nn kohalik Napoli, kus on probleem jäätmete käitluse või selle töö ülikõrge hinnaga.

Teatavasti suletakse 16. juulist 2009 Eestis vanad, keskkonnanõuetele mittevastavad prügilad. Seda ka Lõuna-Eestis, kus tekib ilmselgelt puudus prügikäitlusvõimalustest. Lahendusena pakutud Tartu prügipõletustehast ei tule enne 2013. aastat, kui siiski, ning muud käitlusviisid on välja arendamata.

Kokku paikneb rajatav Polli jäätmekeskus 8,1 hektari suurusel maa-alal, kus on plaanis hakata töötlema ja taaskasutusse suunama kuni 45 000 tonni erinevat liiki jäätmeid aastas. Karksisse jäätmekäitluskeskust ja ladestusala rajades arvestatakse kolme tootjavastusorganisatsiooni senise praktilise kogemusega üle 50 000 tonni jäätmete taaskasutamisel aastas.

Moodustatud on Polli Prügila OÜ ning käivad läbirääkimised äriühinguga liituda soovivate omavalitsustega. Projekti äriplaani on tutvustatud kohalikele omavalitsustele ning lähikuudel ootame nende otsuseid OÜ Polli Prügila osanikuks saamise osas.

Prügila kinnistu omanik on MTÜ Lõuna-Eesti Olmejäätmete Ümbertöötlemise Arenduskeskus (LEA), mille liikmeteks on tootjavastutusorganisatsioonid Eesti Pakendiringlus, Eesti Rehviliit ja Eesti Elektroonikaromu ning jäätmekäitlusettevõtted Cleanaway, Resk ja Adelan Prügivedu. Kõigil liikmetel on võrdne ehk 16,7-protsendiline osalus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 19:09
Otsi:

Ava täpsem otsing