Kommentaar: Polli prügilat pole vaja

20. jaanuar 2009, 16:06

80 miljoni krooni suurune investeering
Karksi valda ei ole aga kuigi mõistlik lahendus, sest olemas on odavamad ja
keskkonnasäästlikumad alternatiivid, arvas riigikogu keskkonnakomisjoni esimees
Marko Pomerants.

Järgneb Marko Pomerantsi kommentaar:

Homme plaanib Tartu Linnavolikogu otsustada Karksi vallas OÜ Polli Prügilas osaluse omandamise, millega Lõuna-Eesti saab taas ühe ladestusala võrra „rikkamaks“. Osaühingu 100% omanikuks on MTÜ LEA, mille omanikering jällegi huvitav jäätmekäitluses tegutsevate äri-ja mittetulundusühingute mikstuur.

80 miljoni krooni suurune investeering Karksi valda ei ole aga kuigi mõistlik lahendus, sest olemas on odavamad ja keskkonnasäästlikumad alternatiivid.

Tõesti, jäätmeteladestusala on Lõuna-Eestis otsitud ligi kümme viimast aastat. Asja pole aga sellest saanud, sest ikka on valitav koht osutunud kohalikule kogukonnale vastuvõetamatuks.

See kõik ei tähenda, et jäätmemajanduses oleks aeg seisma jäänud. Teadmisi ja tehnoloogiaid on juurde tulnud kogu aeg. Lihtsustatud režümee võiks olla, et ladestamine on see viimane. Kõigepealt ikka vältimine, siis sortimine võimalikult tekkekoha lähedal. Sinna vahele biolagunevate jäätmete kompostimine, materjalide taaskasutamine või jäätmetes sisalduva energia tarbimine ja lõpuks alles ladestamine.

Sel aastal peame Lõuna-Eestis sulgema viis suurt prügilat, kuhu kohalike elanike jäätmed praegu lähevad.

Polli Prügila rajamise asemel võiks teha Lõuna-Eestisse uue jäätmejaama, mis hoiaks lisaks keskkonnale kokku ka palju maksumaksja raha. Lõuna-Eestis tuleb parandada logistikat, rajada ümberlaadimisjaamad suurematesse keskustesse, nt Tartu, Valga, Võru, Põlva jms. Vastavaid eeltöid ka tehakse. Suur osa Lõuna-Eestis tekkivatest olmejäätmetest tekib Tartus. Tartus tekkivatele jäätmetele pole aga tarvis ekskursiooni Lõuna-Eestis korraldada, ega nad koolilapsed pole.

Oktoobris toimunud Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) nõukogu istungil arutati muu hulgas ka rahastamise taotlust kõnealuse jäätmejaama rajamiseks Karksi valda. Planeeritavale projektile „Lõuna-Eesti keskkonna seisundi parandamine läbi Lõuna-Eesti jäätmejaama rajamise“ taotleti KIKilt toetust üle 70 miljoni krooni, omaosaluseks on märgitud 9 miljonit krooni.

See 80 miljonit krooni tuleks investeerida taaskasutuse infrastruktuuri arendamisse, seda siis kas jäätmekütuse tehase tootmise tarbeks, mis muudaks sobiva tehnoloogia korral 60% prügist lihtsate vahenditega kütuseks ja võtaks välja ka taaskasutatavad metallid nii, et teedeehitusse tuleb matta või püsijäätmete prügilasse ladestada vaid kuni 20% inertseid jäätmeid. Küllap neid võimalusi, mida täna nimetame peamiselt kolmanda põlvkonna tehnoloogia valdkonda kuuluvateks, tekib tulevikus veel.
Olemasolevate prügilate kõrvale uue prügila rajamine vähenevate jäätmekoguste ja rajatavate põletusvõimsuste kõrvale pole vajalik. Ei ole mõtet rajada uusi ladestusalasid olukorras, kus peaksime keskenduma taaskasutusele. Ladestusalal on ka suured keskkonnariskid – mida vähem neid on, seda parem keskkonnale.

Selle Lõuna-Eesti jäätmete ladestamise probleemi saab lahendada olemasolevate prügilate laiendamise teel (Väätsa, Torma, Paikre), mitte tingimata uute rajamisega. Meeldetuletuseks veel see, et jäätmeladestusala tuleb järelhooldada veel kolmkümmend aastat peale selle sulgemist. Maksumaksja raha eest saaks jäätmemajanduse valdkonnas midagi palju mõistlikumat teha. Näiteks toetada mitme jäätmelaadimisjaama teket Lõuna-Eestis.

Polli Prügila taotlus pani tegutsema teised jäätmekäitluses tegutsejad.
KIKi detsembri istungiks olid laual ka konkureerivad taotlused, seetõttu jättis KIK-i nõukogu Polli kasuks otsuse langetamata. Otsustati, et kõik taotlused tulevad arutelule veebruaris KIKi korralisel istungil.
Teised projektid, millele KIKist finantseerimist küsiti, olid Ragn-Sellsi taotlus Tartusse olmejäätmetest jäätmekütuse töötlemise tehase rajamiseks ja Ecocleaneri projekt samuti jäätmekütuse tootmiseks, kuid teist tehnoloogiat kasutades.

Nii et mõtle mõtle peakene, uue mütsi ostan Sul.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. January 2009, 19:09
Otsi:

Ava täpsem otsing