Mitu passi taskus pole ammugi spioonide privileeg

21. jaanuar 2009, 21:03

Ärireisijad ja taiplikud reisijad üldse on
üha laiemalt asunud taotlema ja kasutama paralleelselt võõrriigi passi, sest
saavad nii mõneski olukorras nõnda selge eelise, mõnes kandis näiteks pole
tervisele hea jänkina esineda.

Üks argumente on “varjata, kus sa oled käinud,” see puudutab riike, millega USA-l on halvad suhted, rääkis Washingtoni passiteenuste ettevõtte Travisa president Jan Dvorak. Lisapasse taotleb üha enam Ühendriikide kodanikke, kirjutas eile International Herald Tribune. Dvoraki sõnul ei adu paljud ameeriklased oma võimalust topeltkodakondsuseks enne, kui neile see asi otse välja tuua. Topeltkodakondsus võib olla vajalik piiranguteta töötamiseks hulgas maades, eriti puudutab see Euroopa Liitu.

New Yorgi kunstniku Alessandro Pappalardo taskus on Itaalia ja Argentina pass, mullu lisandus USA oma. Varem Aerol?neas Argentinas` juhtivtöötaja olnud mees rääkis: "Käisin tihti Brasiilias ja valisin alati, millist passi näidata, selle järgi, milline järjekord oli lühem." USA ja Bulgaaria kodaniku Stefan Stefanovi, FirstApex Groupi töötaja Varssavis, sõnul kasutab ta passe sõltuvalt reisihist: "Muidugi ma ei varja oma USA kodakondsust. Aga ma ka ei lehvita sellega."
Topeltkodakondsus ei ole enam vaid nende inimeste ampluaa, kes on üles kasvanud mitmel maal. Miljonid ameeriklased sobivad selleks mitmesugustel põhjustel - rahvuslik päritolu, religioon, enda või abikaasa sünnimaa.

Washingtoni firma G3 Visas Passports juhi Christopher Davis`i kinnitusel võib mõnegi riigi kodakondsuse saamiseks vajalik asjaajamine olla õige keerukas, eriti Itaalias ja Prantsusmaal. Kohati nõuab see virnade kaupa dokumente, et genealoogiliselt põlvnemist tõendada. Samuti hoiatas Davis ameeriklasi, et sõltumata sellest, mitut kodakondsust omad, tuleb USAsse siseneda ja sealt lahkuda ikkagi USA passiga. Ka soovitas ta hinnata topeltkodakondsuse maksunduslikke tagajärgi ning võimalikku sõjaväeteenistuse kohustust. Viimase suhtes tehakse välismaal elavaile kodanikele küll tihti erandeid.

Iisrael võimaldab ajaloolise kodumaa kodakondsust saada kõigil juudi päritolu inimestel, ajateenistus võib aga seal tõesti kõne alla tulla. Teenistuse läbimise kohustus on meestel 28 ja naistel 22 aasta vanuseni, abielus naised on küll vabastatud sõltumata vanusest. Ameeriklastest juudiriigi kodakondsed võivad väeteenistusest vabastust taotleda.

Näitleja Abdullah Daglioglu esinejanimega Neil Malik Abdullah on sündinud Austrias Türgist tulnud vanemate lapsena, tal on mõlemad kodakondsused. Türki sattumist on ta vältinud, sest seal oodanuks ajateenistus. USAsse filmis näitlema sõites kasutas ta Austria passi. Filmis mängis ta üht 11. septembri terroristi. Tema Austria passis polnud mingit märget, et ta on samal ajal Türgi alam: “Austria pass on reisimiseks Türgi omast parem, sest see on Euroopa oma. Sellest tõuseb niigi igal pool tüli, kui su nimi on Abdullah."

Ruth Yoffe on USA ja Uus-Meremaa kodanik, tema äri on invaliididest Kampuchea käsitööliste palkamine plastijäätmetest korvide valmistamiseks. Ta reisib tihti Kagu-Aasias. “Ilmsetel julgeolekukaalutlustel sõidan Uus-Meremaa passiga ja võtan viisad sinna. Ma ei taha, et lennukis identifitseeritaks mind ameeriklasena, kui on võimalik valida,” märkis Yoffe. Uus-Meremaa kodanikele on viisad ka odavamad.

Novembri Indias Mumbais toimunud terroristide rünnakutes valisid nood mõningail meedia teateil ohvriteks just USA ja Briti alamaid, mõned teiste maade kodanikud aga pääsesid seetõttu eluga. Travel Documents Systems` mänedžeri Alex Thomas`i sõnul tuleb topeltkodakondsuse taotlemise põhjustena peale globaliseerumise ja immigrantidega abiellumise välja ka Iraagi ja Afganistani sõdade ning hiljutise majanduskrahhi mõju: "See, mis maailmas toimub, põhjustab soovijate arvu kasvu."

Varukodakondsus võib kasulikuks osutuda ka kriminaalsete tegude toimepanemisel. Mõni riik ei anna oma kodanikke üldse teistele kohtumõistmiseks välja, mõni teeb seda vaid raskemate kahtlustuste korral: näiteks ootab mõrvarit tapiga kohtu ette saatmine, maksupetturit aga mitte. Eesti seadus topeltkodakondsuse võimalust ette ei näe. Ehk kui kellelgi on mugavaks Läänes reisimiseks taskus Eesti pass ja viisata ida poole sõitmiseks Venemaa oma, siis rikub ta seadust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2009, 21:03
Otsi:

Ava täpsem otsing