Antarktis soojeneb kiires tempos

22. jaanuar 2009, 15:29

Kliimaskeptikud on väitnud, et soojenemine
on peamiselt põhjapoolkera probleem ning ei puuduta Antarktist, mis hoiab
liustikena umbes 90 protsenti kogu Maa mageveevarudest. Uus uurimus lükkab aga
selle uskumuse ümber – Antarktis soojeneb samas tempos ülejäänud maailmaga.

Satelliitidelt kogutud andmete ja ilmajaamades teostatud mõõtmiste alusel tehti kindlaks, et Antarktika keskmine õhutemperatuur on 1950. aastaist alates tõusnud umbes 0,5 °C, kirjutas Reuters.

„Sageli kuuleme, et Antarktika on erinevalt ülejäänud maailmast jahenemas, kuid nüüdseks on selge, et see pole nii,“ ütles ajakirjas Nature avaldatud artikli esimene autor Eric Steig Seattle’is asuvast Washingtoni ülikoolist. „Keskmise õhutemperatuuri tõus on võrreldav globaalse keskmisega,“ lisas ta.

Siiski on suurem osa Antraktist katvast jääkilbist väljaspool kiire sulamise ohtu, sest poolekraadine soojenemine ei oma erilist mõju, kui talviti on temperatuur tugevalt alla nulli ning isegi lõunapoolkera suvel (meie mõistes talvel) esinevad plusskraadid vaid rannikul.

Suuremas sulamisohus on Antarktika poolsaar ja sellega ühenduses olev Lääne-Antarktise liustik. Teadlased on täheldanud, et Antarktika poolsaart katvad liustikud on viimaste aastate jooksul kiiremini liikuma hakanud. Selle põhjuseks võib olla liustiku alaosa sulamine, mis teeb mere poole voolamise liustiku jaoks hõlpsamaks. Protsess võib järsku kontrollimatult kiireneda ning sellel oleksid väga katastroofilised tagajärjed.

Kogu Antarktise mandrit katva jää sulamise korral tõuseks maailmamere tase 57 meetri võrra. See aga ei juhtu kindlasti lähemas tulevikus. Lääne-Antarktise ja Gröönimaa liustike sulamisest piisaks aga, et tõsta meretaset 14 meetri võrra.

Uurimuses osalenud NASA teadlase Drew Shindelli sõnul piisaks Lääne-Antarktise liustiku laiaulatusliku sulatamise tekkimiseks kolmekraadisest õhutemperatuuri tõusust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2009, 10:10
Otsi:

Ava täpsem otsing