Eesmärk: euroraha kiiresti Eesti majandusse

22. jaanuar 2009, 15:17

Et võimalikult palju euroraha jõuaks
võimalikult kiiresti Eesti ettevõtjateni, on kavas luua fond, millest riik
saaks maksta ettevõtjatele ettemaksu kuni kolmandiku toetusraha ulatuses.

Majandusministeerium otsib koos ettevõtjatega võimalusi, kuidas vähendada bürokraatiat ja ettevõtluse arengusse kiiremini ja rohkem raha suunata.

Selleks kaalutakse ELi toetusmeetmete puhul ettemaksu toetamise võimalust. Euroopa Liidu reeglid nõuavad ettemaksu saamiseks ettevõtjalt kas pangatagatist või samaväärse toimega avaliku sektori finantsvahendit, mille saamine on praegu keeruline. Lahenduseks oleks moodustada riigi eelarvelistest vahenditest fond, mille kaudu riik annaks ettevõtjale ettemaksu 25-33% ulatuses ja hiljem, kui ettemaks on kuludokumentidega tõendatud, saaks selle kanda struktuurifondidest antava toetuse arvele.

EASi meetmete rakendamise kiirendamiseks on otsustatud mitte jagada perioodiks 2007-2013 mõeldud Euroopa Liidu struktuurivahendeid võrdselt seitsme aasta peale, vaid hea projekt peab rahastuse saama kohe ning seetõttu on kokku lepitud, et EAS võib esialgu teha rahastamisotsuseid ka tulevasteks aastateks mõeldud vahendite arvelt.

Samuti vaadatakse üle liisingu lubamise tingimused. Otstarbekas on liisingu puhul kaaluda varianti, kus liisinguettevõtja ostab toetusega rahastatava vara välja ning EAS kannab kogu toetussumma korraga üle liisinguettevõtjale, kes vähendab kohe pärast toetuse summa laekumist toetuse saaja liisingumaksete abikõlblikku kogusummat toetuse summa võrra.

“Kindlasti ei soovi me hakata jagama laustoetusi nõrkadele projektidele, vaid tahame analüüsida, kas on võimalik väikeste muudatustega senisest paindlikumalt ja paremini kaasa aidata ettevõtete tootlikkuse ja ekspordivõime kasvule, tehnoloogilisele arengule ja ettevõtete omavavahelisele koostööle,” ütles Majandus- ja Kommunikatsiooniminister Juhan Parts.

Eilsel majandus- ja kmmunikatsiooniministeeriumis toimunud kohtumisel ettevõtlusorganisatsioonidega jõuti kokkuleppele, et ka nemad esitavad lähiajal oma ettepanekud meetmete lihtsustamiseks. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) koguvad ettepanekud kokku järgmise kahe nädala jooksul. Toetusprogramme hakatakse vastavalt laekunud ettepanekutele muutma veebruaris, et taotlejad saaksid kasu juba tänavu esimese kvartali jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing