Kommentaar: Savijalgsed petuskeemid

22. jaanuar 2009, 15:55

Kogu maakera haaranud suured langused,
kriis ja õudused rahamaailmas on kahtlemata halb nähtus, jättes tööta inimesi ja
sundides paljusid vaesuse koorma alla elama.

Siiski tundub sellest suurest põlengust ka veidi kasu olevat. See on nagu puhastustuli, mis küll kahjuks teeb liiga ka neile, kelle hingel patte pole.

Ei ole enam üllatav, kui taas tuleb päevavalgele mõni investoritelt raha väljapetmise juhtum. Neid on viimasel ajal olnud erakordselt palju ning summadki on enamasti aukartustäratavad.

Aga asi ei ole selles, et suure hädaga on inimesed olnud nüüd sunnitud halvale teele astuma. Lihtsalt petu avastamine on muutunud kergemaks – petuskeemid ei pea majanduse ja krediidi kokkukuivamisele lihtsalt vastu ja tulevad avalikuks. Kõik need, kes ausal teel raha pole saanud teha ja suurte juttudega kergeuskseid enda paati astuma veenavad, ei jaksa enam endistviisi tugeva jõuga edasi aerutada ning on sunnitud ankrud põhja heitma.

Ja vaesed investorid, kelle nina on väga pikaks venitatud, jäävad ilma oma säästudest. Olen tähele pannud, et seni välja tulnud pettuste puhul on alati hämmastavalt suur hulk kannatanuid, kes vaat et kogu oma raha on suure suuga kauboi kätte usaldanud ning absoluutselt oma varade hajutamisele pole mõelnud.

Kõik need kaardimajakesed, mis on savi peale toestatud ja suurest lennust kaasa haaratud õhupallikestega üleval hoitud, vajuvad nüüd tossu välja ajades väsinult kokku.

Kriis on hea, sest toob nähtavale kõik pinna all käärinud protsessid. Maailma tuleb vahepeal puhastada, et uuelt läikimalöödud pinnalt taas lendu tõusta.

Mõnes mõttes oleks hea, kui puhastustuli lõõmaks veidi tihemini, kui kord sajandis, sest kõrgelt kukkumine on alati valusam.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 16:25
Otsi:

Ava täpsem otsing