Sester: päästepakett toob kolmekordselt tagasi

22. jaanuar 2009, 16:54

Väike- ja keskmiste ettevõtjate
assotsiatsiooni president Sven Sester ütles, et eksportijate 4 mld kroonine
päästepakett võiks ekspertide arvutuste järgi majandusele kolmekordset kasu
tuua.

„Eksperdid eeldavad, et makromajandusele on positiivne mõju kolmekordne võrreldes meetmete mahuga,“ sõnas Sester, kelle sõnul puudutab pakett vähem väikeettevõtteid, kuna paketi avamise eeldused ei ole mikro- ja väikeettevõtetele kontimööda. „Pigem suunatakse meetmed tugevatele eksportijatele. Ettevõtete ring, kes võivad abi saada, on suurusjärgus kuni 500 ettevõtet. Kriteeriumide täpsustamisel võib see number veel tunduvalt väheneda,“ lisas ta.

Sesteri sõnul on tegemist kolmnurgaga, kus ühes nurgas on riik, teises pank ja kolmandas ettevõte. Meetmed jagunevad mitmeks osaks alates pankade rahastamisest ilma riigi garantiita ja ka riigi garantiiga, pangalaenude refinantseerimiseks riigi poolt ettevõtjale ning omakapitali laenust ettevõtjale, rääkis Sester.

Tema sõnul on hea see, et tegemist on finantseerimistehinguga, mitte kuluga, sest äririskid jäävad ettevõtetele, kuid samas antakse ettevõtetele võimalus saada nn kannatlikumat raha.

Millised on kriteeriumid, millele peab ettevõte vastama, et paketist abi saada?
Abi võivad saada vaid ettevõtted, kus on 10 või rohkem töötajat ning käive ja/või bilansimaht peab ületama 31 miljonit krooni. Ettevõte peab olema tegutsenud vähemalt kolm aastat ning ekspordi osakaal peab olema vähemalt 10% käibest või siis minimaalselt 10 miljonit krooni.

Lisaks sihtgruppi kuuluvusele hinnatakse iga ettevõtte puhul tegevuse jätkusuutlikkust ja taotletava laenu teenindamise võimet. Täiendavateks kriteeriumiteks tulevad ka likviidsuskordaja, omakapitali osakaal bilansis, laenu kattekordaja, käibe tendents viimasel kolmel aastal jne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 13:46
Otsi:

Ava täpsem otsing