Riigiabi pole laenukriisi Euroopas lahendanud

Sirje Rank 23. jaanuar 2009, 00:00

Turud võtsid seda kui märki finantskriisi süvenemisest ning on mitme riigi puhul - Suurbritannia, Hispaania, Iirimaa - hakanud kahtlema, kas valitsus nii üüratu ja kiirelt kasvava võlakoormaga toime tuleb.

Briti nael odavnes järsult ja kindlustuse hind Briti valitsuse maksejõuetuse vastu kerkis.

Peaminister Gordon Brown, kelle pankade päästmise plaan mullu kõrget kiitust pälvis, on nüüd silmitsi korraga kolme kriisiga - pangandus-, eelarve- ja valuutakriisiga.

Esmaspäeval avalikustas Brown pankade päästmiseks uue 50 miljardi naela (836 mld kr) suuruse plaani lisaks oktoobris pankade rekapitaliseerimiseks eraldatud 50 miljardile naelale. Riigi osalus Royal Bank of Scotlandis (RBS) kasvab 70 protsendile, mille "vastu" pank peab uusi laene andma vähemalt 6 miljoni naela (100 mln kr) ulatuses. Lisaks annab valitsus pankade "toksilistele" varadele riigi garantii.

Browni sõnul on ta vihane, et pangad piiravad laenuandmist ajal, mil Suurbritannia majandust ähvardab sõjajärgse aja rängim langus.

Turgudele süstis uus abiplaan hirmu, et valitsus ei pääse pankade riigistamisest, ning finantssektori aktsiad kukkusid kivina.

Tõrkuvad laenuturud oli peateema ka Brüsselis ELi rahandusministrite kohtumisel. "Paljudel juhtudel ei ole eraisikutel ja firmadel laenusaamine lihtsamaks läinud," tõdes Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia, kes avaldas esmaspäeval sünge prognoosi ELi majanduse väljavaadetest.

Kuue kuuga on pankade aktsiad kukkunud peaaegu 60 protsenti. Novembris aeglustus laenupakkumine Euroopas üheteistkümnendat kuud järjest.

"Hoolimata sellest, mis tehtud on, on turud seda meelt, et meetmed ei toimi," ütles Morgan Stanley valuutastrateeg Ron Leven.

Lisaks Suurbritanniale võttis täiendava pankade abikava vastu Taani, eraldades selleks rekordilised 100 miljardit Taani krooni (210 mld kr). Oktoobris heaks kiidetud pakett andis garantii pankade hoiustele ja pankadevahelistele laenudele, võimalike kahjumite katteks moodustati pankade varadest fond kogumahus 35 miljardit Taani krooni.

Prantsusmaa annab pankadele veel 10,5 miljardit eurot (164 mld kr) lisaks läinud kuul eraldatud 10,5 miljardile eurole. Garantiideks on valitsus eraldanud 360 miljardit eurot (5,6 triljonit kr). President Nicolas Sarkozy survestab panku tippjuhtide boonustest ja dividendidest loobuma ning suunama raha kapitalibaasi tugevdamiseks.

Iiri valitsus riigistas läinud nädalal Allied Irish Banki ja pingutab, et teised pangad jääksid oma jalgadele. Saksamaa valitsus omandas 25 protsenti Commerzbankist, mis on osa 18,2 miljardi euro (285 mld kr) suurusest abipaketist. Handelsblatti andmeil kaalub valitsus uut päästeplaani. Niisamuti Belgia. Hispaania teatas 50 miljardi euro (782 mld kr) suuruse fondi loomisest, et osta pankade bilanssi mürgitavaid ebalikviidseid varasid.

Ka USA uue presidendi Barack Obama üks esmaseid ülesandeid on pangad uuesti laenu andma saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing