Savijalgsed petuskeemid

Silvia Viidik 23. jaanuar 2009, 00:00

Kogu maakera haaranud suured langused, kriis ja õudused rahamaailmas on kahtlemata halvad nähtused, jättes tööta inimesi ja sundides paljusid vaesuse koorma alla elama.

Siiski tundub sellest suurest põlengust ka veidi kasu olema. See on nagu puhastustuli, mis küll kahjuks teeb liiga ka neile, kelle hingel patte pole.

Ei ole enam üllatav, kui taas tuleb päevavalgele mõni investoritelt raha väljapetmise juhtum. Neid on viimasel ajal olnud erakordselt palju ning summadki on enamasti kaunis aukartustäratavad.

Aga asi ei ole selles, et suure hädaga on nüüd inimesed sunnitud halvale teele astuma. Lihtsalt petu avastamine on muutunud kergemaks - petuskeemid ei pea majanduse ja krediidi kokkukuivamisele lihtsalt vastu ja tulevad avalikuks. Kõik need, kes ausal teel raha pole saanud teha ja suurte juttudega kergeuskseid enda paati astuma veenavad, ei jaksa enam endistviisi tugeva jõuga edasi aerutada ning on sunnitud ankru põhja heitma.

Ja vaesed investorid, kelle nina on väga pikaks venitatud, jäävad ilma oma säästudest. Olen tähele pannud, et seni välja tulnud pettuste puhul on alati hämmastavalt suur hulk kannatanuid, kes vaat et kogu oma raha on suure suuga kauboi kätte usaldanud ning absoluutselt oma varade hajutamisele pole mõelnud.

Kõik need kaardimajakesed, mis on savi peale toestatud ja suurest lennust kaasa haaratud õhupallikestega üleval hoitud, vajuvad nüüd tossu välja ajades väsinult kokku.

Kriis on hea, sest toob nähtavale kõik pinna all käärinud protsessid. Maailma tuleb vahepeal puhastada, et uuelt läikimalöödud pinnalt taas lendu tõusta.

Mõnes mõttes oleks hea, kui puhastustuli lõõmaks veidi tihemini kui kord sajandis, sest kõrgelt kukkumine on alati valusam.

Tallinn. Pealinna börs on sel nädalal väga uimane olnud ning käivet on nelja päevaga kokku tehtud vaid 44,7 miljonit krooni. Kas tuhin, mis aasta alguses korraks börsile tormas, on nüüd vaibunud?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing