Tõehetk 2: audit teeb firmast puru

ÄP 23. jaanuar 2009, 00:00

Kaks nädalat tagasi seisis Äripäeva esikaanel pealkiri "Tõehetk" - see illustreeris lugu äratundmisest, et meie riigieelarve jääb sügavasse miinusesse. Tänane kaanelugu on Tõehetk 2, sedakorda ärisektori oma.

Ettevõtted peavad hakkama oma varasid alla hindama. Kes massiliselt, kes vähem, aga sellest sõelast ei pääse keegi. Varade väärtuse ümberarvutamisel tuleb olla aus (vassimine on kriminaalkorras karistatav), samas toob see ettevõttele kaasa suuri riske.

On arusaadav, miks firmad sooviksid, et audiitorid siin-seal silma kinni pigistaksid. Esiteks valitseb oht, et ettevõtte omakapital läheb auditi käigus miinusesse ning omanik peab süstima firmasse lisaraha.

Teiseks halvendab firma "odavnemine" laenude saamise võimalusi. Pangad käituvad nagunii nagu armutud kooliõpetajad, kes ei kõhkle jagada mitterahuldavaid ka võimekatele õpilastele. Kui aga vara väärtus langeb bilansis järsult, siis saadetakse ettevõtja piltlikult öeldes direktori jutule, kes otsustab juba kogu tema tuleviku üle.

Kolmandaks peletab ettevõtte väärtuse vähenemine võimalikke investoreid. Müügilootusi hellitanud omanikel tuleb latt kõvasti madalamale lasta. Kuigi paljude ettevõtete jaoks on tegemist suuresti raamatupidamislike näitajatega, võib see siiski halvendada sisekliimat: näiteks tekitada süüdistusi omanike ja juhtide vahel. Lõpuks võib see esile kutsuda kuritarvitusi, seda enam, et ka suurt vastutust kandvad audiitorid ujuvad tundmatus vees.

Mõistetav on ettevõtjate vastumeelsus vara "õiglast turuväärtust" leida olukorras, kus pole korrastatud turgu. USA suurettevõtja Steve Forbes on rõhutanud, et just nõudmine hinnata varad ümber vastavalt turuväärtusele toob kaasa massilise stressimüügi ja suur hulk varasid hävib asjatult. "Turuväärtuse meetod süvendab majandustsüklit, mitte ei pehmenda seda," leiab Forbes.

Lisaks paneb ettevõtjad raskesse seisu enneolematult suur risk nõuete puhul. Ise võid olla kui tahes korralik, probleeme oma nõuete tagasisaamisega võib ikka tekkida. Raskeks läheb neil, kes sõltuvad üksikutest võtmeklientidest.

Sellest kõigest tulenevalt nõuanne audiitoritele: liiga konservatiivne ei tasu varade hindamisel olla ja juuksekarva lõhki ajada. Eriti nende firmade puhul, kel bilansis varad, mis kõiguvad suuresti koos majandusega.

Samas pole vassimine kindlasti ettevõtete huvides. Esiteks: valelike aruannete esitamine võib tuua kaasa kriminaalsüüdistuse. Kuid isegi seda võimalust arvestamata ei ole ettevõtjail mõtet aruannetes hämada. Mida adekvaatsemalt nad oma varad ümber hindavad, seda paremini saavad nad teha õigeid otsuseid ja planeerida oma rahavoogusid. Kes iseendale valetab, lükkab hullemat vaid edasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing