Euroopa Komisjon kaitseb kuulajate kõrvu

23. jaanuar 2009, 17:30

Tarbijakaitse: Euroopa Komisjon kutsub
kokku asjatundjad, et tulla toime ohuga, mida tervisele põhjustavad
muusikamängijad.

Euroopa Liit kutsub kokku asjatundjad, et arutada ettevaatusabinõusid ennetamaks muusikamängijate kuulamisest tekkivaid terviseriske.

Möödunud aasta oktoobris leidis tekkivate ja hiljuti avastatud terviseriskide Euroopa Liidu teaduskomitee, et 5–10% muusikamängija kasutajatest riskib püsiva kuulmislangusega, kui nad kuulavad valju muusikat rohkem kui tunni päevas vähemalt viie aasta jooksul.

27. jaanuaril on Euroopa Komisjoni tarbijakaitse volinik Meglena Kuneva peakõneleja Brüsselis toimuval konverentsil, kus käsitletakse meetmeid, mille toel tulla toime muusikamängijate tekitatavate ohtudega inimeste tervisele.

Viimastel aastatel on muusikamängijate, eriti MP3 mängijate müügimahud märkimisväärselt kasvanud. Hinnanguliselt on Euroopa Liidus 50–100 miljonit inimest, kes kuulavad kaasaskantavaid muusikamängijaid iga päev. Viimase nelja aasta jooksul on kaasaskantavaid muusikamängijaid müüdud suurusjärgus 184–246 miljonit, sellest MP3 mängijaid 124–165 miljonit. Euroopa Liidus kasutavad miljonid inimesed muusikamängijaid iga päev ning kui nad teevad seda valesti, seavad nad ohtu oma kõrvakuulmise.

Juba praegu kehtivad Euroopa ohutusnormid, millega on muusikamängijate mürataseme piiriks 100 dB, kuid üha enam tuntakse muret selle üle, et ülemäärane kokkupuude ka nimetatud piirist madalama müratasemega võib tekitada kuulmiskahjustusi. Selliste kahjustuste vältimiseks piisab helivaljuse vähendamisest ja muusika kuulamise aja lühendamisest.

ELi teaduskomitee arvamuses rõhutatakse, et muusikamängijate kuulamine suurel helitugevusel (üle 89 detsibelli) kõigest viis tundi nädalas ületab töökohtades lubatud mürataseme kehtivaid piirmäärasid. Pikemal kuulamisel on oht püsiva kuulmislanguse tekkimiseks viie aasta pärast. See puudutab ligikaudu 5–10% kõigist kuulajatest ehk kogu ELis 2,5–10 miljonit inimest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing