Savisaar: kuuldused Oliver Kruuda surmast on liialdatud!

23. jaanuar 2009, 15:32

Tallinna linnapea Edgar Savisaar
kritiseeris Eesti meedia põhitegijaid, kuid kaitses magusaärimees Oliver Kruuda
meediaäri tegemisi. Linnapea sõnul on meedia uustulnukate vastu väga
vaenulik.

Savisaar väidab, et Kruuda muus meedias muttatampimise peamine põhjus on see, et ta üldse julges meediasektorisse siseneda. “Nii uute-vaenulik kui Eesti meedias pole uustulnukatesse suhtumine isegi vanglaseriaalis OZ. Aga ma tean, et Oliver Kruuda pole pehmest puust ja ma soovin talle edu selles meediamaratonis,” kaitses ta oma tuttavat. "Kuuldused Oliver Kruuda surmast on liialdatud!"

Euroopaliku esindusorganisatsioonide struktuuri puudumine on tema sõnul loonud keskkonna meediaomanike täielikuks võimutsemiseks.

“Meedia kui institutsiooni eneseregulatsioon on Eestis nõrk ja selgelt tasakaalustamata. Mulle näib, et Ajakirjanike Liidu ja meediakoolitajate organ Avaliku Sõna Nõukogu on mainstream meedias sisuliselt keelu all - nende analüüse saab enamasti lugeda vaid ASNi enda kodulehelt, Sirbist ja Õpetajate Lehest. Lehekirjastajate organisatsiooni loodud Pressinõukogu nokitseb aga kärarikkalt miniteemade kallal a la anonüümsed veebi-kommentaariumid, mis meedia üldpilti mõjutavad vähe. Keegi kusagil lähtub eeldusest, et mida vähem on peale omanike eneste teisi meediapoliitika kujundajaid, seda parem. Ning laias laastus on see neil ka õnnestunud,” rääkis Savisaar Eesti Ajalehtede Liidu konverentsil “Meedia ja korruptsioon. Meedia roll poliitilise kultuuri edendamisel.“.

Savisaarele teeb muret, et Ajalehtede Liit vaikib massilise ajakirjanike koondamiste ajal ehk just siis kui selle organisatsiooni hääl peaks olema selgelt kuulda ja näha.

“Iga raadiot kuulav memm teab, et Tallinnas moodsas büroohoones tegutseva Kalev Meedia ajakirjade sulgemisel kaotas töö 100 ajakirjanikku !!! (kellest ca pooled, tõsi, olid toimetuste tehnilised töötajad). Ja et koondati ka väidetavalt pooled Kalev Spordi telekanali töötajad. Aga isegi ajakirjanikud ise ei tea, kui palju on viimastel kuudel tegelikult koondatud nende kolleege tervest meediasektorist ning kuidas kärbitakse töötasusid,” rääkis Savisaar ettekandes "Kuidas meedia võib soodustada korruptsiooni".

Augustis-septembris toimunud üksikutest ajakirjanike koondamistest räägiti veel ka avalikult. Koondatavate hulga kasvuga pöördvõrdeliselt vähenes aga selle kohta meediast läbi tilkuv info. Ka relvastamata silmaga on aga näha, et n-ö mujalt meediast koondatuid on juba rohkem, kui koondati Kruuda ajakirjadest ja televisioonist, märkis poliitik.

Savisaare sõnul ajakirjanike seisund on muutunud aga sedavõrd armetuks, et koondamisinfot ei juleta pihtida isegi oma muidu suhteliselt avameelsetes blogides. Ajakirjanike esindusorganisatsioon on eelistanud kahjuks samuti vaikida.

Poliitik väidab, et meie avatud ühiskonnas sõltumatu valvekoera rolli täitma pidava meedia tagasiside iseenese tegevusest ei ole adekvaatne: “Meil tegelikult puudub euroopalik omanike ja ajakirjanike ning akadeemiliste ajakirjandusorganisatsioonide tasakaalustatud struktuur. Sellest tulenebki, et meediapoliitika kujundamisel on ebaproportsionaalselt tugev meediaomanike hääl, samas kui ajakirjanike ja akadeemilised ringkonnad kas puudub, on sügavalt konspireerunud või surutud meedia ääremaadele.”

Savisaar näeb siiski ka positiivseid aspekte: “Uue meedia (veeb ja mobiil) osakaal küll suureneb, aga nemad on veel valdavalt ühingutesse organiseerumata. Arvan, et ülikontsentreerunud Eesti meediamaastikku arvestades on veebilehekülgede ja nende omanike paljusus oluline värskendus. Uus meedia on nn vanast trükimeediast ja ringhäälingust tunduvalt demokraatlikum ja ma usun, et see on ka juba avaldanud tasakaalustavat mõju vanale meediale.”

Juba veebis olles kasutatakse valikuvõimalust, mida trükimeedia ei paku. “Ma tõesti arvan, et suur osa inimesi pärast praegust kriisi enam senise trükiajakirjanduse juurde ei naasegi,” usub Savisaar.

Euroopaliku esindusorganisatsioonide struktuuri puudumine ongi loonud keskkonna meediaomanike täielikuks võimutsemiseks, rääkis Savisaar. Neil, kes väidavad, et meedia on võim – nn neljas võim, tuleb leppida ka selle väitega, et absoluutne võim korrumpeerub absoluutselt.

Kuni 1990. aastate lõpuni oli Eesti meedias tegelik konkurents ning meedia oli seetõttu oluliselt paremini tasakaalus, ütleksin isepuhastuv organism. Praegu oleme aga olukorras, kus Savisaare sõnul domineerib meediamaastikul justkui kaks grupeeringut (Eesti Meedia ja Ekspress Grupp), kuid needki on sedavõrd olulistes osades üksteisega äriliselt läbi põimitud (levi, ajakirjad ja Õhtuleht), et enam ei saa rääkida eri omanikele kuuluvate väljaannete üksteist tasakaalustavast toimest.

“Ma ei räägi ainult kohalike meediamogulite ja nende lähedase kliki eraelust, mis on selles meedias kriitika alt täiesti väljas. Ma räägin nende poliitiliste ja ärihuvide analüüsist, mis samuti enam meie peavooluajakirjandusse ei mahu,” märkis ta.

Meediajuhtimise piiratud avalikkus on kindlasti üks meedia korrumpeerumise allikas, rõhutas Savisaar.

“Poliitiliselt on meedias asi aga nii, et Keskerakonnal on mänguruumi ainult IRLi ja Reformi vastuolu korral, siis tulevad välja ka nende meediate taga seisvate grupeeringute vastolud. On need kaks parempoolset erakonda aga ühel meelel, räägib sellest, kuidas asjad meedias ja poliitikas tegelikult on ainult Kesknädal. Jah, suur osa ajakirjanikke ütleb seepeale, et nii peabki. Mingi ühiskondlik debatt ju justkui toimub, vähemalt aeg-ajalt,” arutles poliitik.

Aga see debatt jätab välja ju ligi poole Eesti rahvast. Venelaste enamik justkui niikuinii, aga ka väga suur osa eestlastest on omanike poolt sihilikult jäetud rahva poliitilisele maitsele vastava meediata, oli keskerakondlane murelik.

“Jätke enesele meelde: tasakaalutu meedia toodab tasakaalutut ühiskonda. Hääkene küll, küsite siis, aga kas see on korruptsioon? Ma arvan, et on,” ütles Savisaar.

Eesti soost tuntumate meediaomanike Hans Luige ja Jaan Manitski poliitilised sidemed on teada, leiab Savisaar. Kunagine Isamaa valitsuse minister Manitski pole neid sidemeid minetanud. Hans Luige ja IRLi sidemed vääriksid aga rohkem kirjeldamist, tõi Savisaar näiteid. “Ma saan aru, et seda ei käsitle Luigele kuuluvad väljaanded. Aga kliki tunnuseks ongi see, et vait on ka Kadastiku grupp. Ja ka Äripäev ei hinga,” lisas ta.

Savisaar väidab, et Kruuda muus meedias muttatampimise peamine põhjus on see, et ta üldse julges meediasektorisse siseneda. “Nii uute-vaenulik kui Eesti meedias pole uustulnukatesse suhtumine isegi vanglaseriaalis OZ. Aga ma tean, et Oliver Kruuda pole pehmest puust ja ma soovin talle edu selles meediamaratonis,” kaitses ta oma tuttavat. "Kuuldused Oliver Kruuda surmast on liialdatud!"

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2009, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing