Ainult aktsiatest jääb väheks

Paul Lukka 26. jaanuar 2009, 00:00

Üleilmastumise olulisim mõju varahalduse seisukohalt on see, et kapitalil tõepoolest pole kodumaad.

See võimaldab odavamalt toota ning anda investeeringute näol tõukeid arenevate riikide majandustele. Heaks näiteks on siinkohal Eesti liitumine Euroopa Liiduga, Skandinaavia ettevõtete investeeringuid Eesti firmadesse või Hiina jõuline areng piiride avanemisega.

Igal mündil on aga kaks külge. Hiljutised sündmused on valusalt näidanud, et maailma majanduste ja aktsiaturgude sõltuvus üksteisest ja korrelatsioon toimib ka halvematel aegadel.

Seetõttu ei ole võimalik ainult aktsiatesse investeerides enam saavutada hajutustaset, mis piisavalt kõiki riske maandaks. See on selgelt esile tulnud USAst alguse saanud finantskriisis.

Investeerimismaailm pakub investoritele lisaks aktsiatele ja võlakirjadele veel laialdaselt võimalusi, mida siiani ei ole piisavalt kasutatud. Nii nagu 18. sajandil Belli leiutatud telefonist on tänapäevaks saanud multi-funktsionaalne pihuarvuti, on edasi arenenud ka investeerimisvõimalused.

Optimaalse investeerimisportfelli moodustamiseks tuleks traditsiooniliste aktsiate ja võlakirjade kõrval suurendada alternatiivsete investeeringute osakaalu.

Nende hulka võib arvata toorained, kinnisvara, riskifondid ja ning muud turuinstrumendid, mille abil on võimalik tulu teenida nii langeval kui ka tõusval turul või olemasolevaid positsioone kaitsta.

Samuti tuleks praktiseerida aktiivset portfellihaldust, mis tähendab, et teie portfelli kujundatakse erinevate varaklasside (aktsiad, võlakirjad, deposiidid, alternatiivsed investeeringud jne) lõikes ümber vastavalt turu olukorrale ning portfellihaldaja nägemusele. Kindlasti ei maksaks unustada ka n-ö taktikalisi positsioone lühiajaliste võimaluste jälgimisel.

Teatavasti on langeval aktsiaturul ka suurimad lühiajalised tõusud ning tihtipeale tekib ebaefektiivselt hinnastatud finantsinstrumente, millest on võimalik kasu lõigata. Nagu öeldud, alternatiivsete investeeringutega saab kasumit teenida nii langeval kui ka tõusval turul.

Usume, et lähitulevikus on eduka varahalduse aluseks just aktiivne portfellihaldus ja senisest suurem alternatiivsete investeeringute osakaal investeerimisportfellis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing