Island tüürib vasakule

Sirje Rank 26. jaanuar 2009, 00:00

Vaba turumajandust õhutanud võimukoalitsiooni asemel ennustatakse edu vasakleerile, kes ei toeta Islandi ühinemist ELiga ega ole rahul IMFi abipaketi tingimustega.

"On arvestatav risk, et uus valitsus on populistlik ja interventsionistlik," ütles agentuurile Bloomberg Danske Banki peaanalüütik Lars Christensen. "See viib majanduse tagasi 70ndatesse, kus kasvule ei saadud kuidagi jalgu alla."

Haarde teatas, et ta ei kandideeri. Põhjuseks pole võimuliidu toetuse järsk langus ega läinud nädalal vägivaldseks muutunud meeleavaldused, vaid Haardel diagnoositi vähk.

Islandlased jätkasid nädalavahetusel parlamendihoone ees pottide ja pannide tagumist, nõudes valitsuse kohest tagasiastumist. Rahvale teeb viha, et keegi ei võta vastutust kriisi eest, mis tõi rahvusvaluuta ja pangandussüsteemi kollapsi, tööpuuduse hüppelise kasvu ning sundis jõuka riigi IMFilt abi paluma.

Haarde kõrval on rahva viha objekt keskpanga juht David Oddsson, ekspeaminister, kelle valitsuse ajal 1991-2004 leevendati finantssüsteemi reguleerimist. Nii sai võimalikuks finantssektori pööritav kasv, mis lõppes oktoobris täieliku krahhiga, kui riik pidi raskustes pangad üle võtma. Tänavu prognoositakse SKP langust 9,6% ja mullu veel kaduvväikese tööpuuduse kasvu 7,8%-le.

"Kuidas ma saan koju jääda ja mitte protestida võimu sellise väärkasutuse vastu," ütles agentuurile Reuters laupäeval meelt avaldanud õpetaja. "Ahnusel ei olnud piire ja korruptsioon lokkas. Keegi võiks vabandadagi ja vastutuse võtta."

Võimuliitu juhtiva Iseseisvuspartei populaarsus on kukkunud 22,1%-le ja sotsiaaldemokraatide toetus 19,2%-le. Toetus opositsioonis olevatele vasakpoolsetele rohelistele, kes ei toeta suurfirmasid ega alumiiniumitehastele uute elektrijaamade ehitamist ja tahavad muuta IMFi abi tingimusi, on paisunud 32,6%-le.

"Tänaseks on islandlased juba kogenud, mida need tingimused tähendavad. Usun, et paljud toetavad meid, kui püüame IMFiga uuesti kõnelusi alustada, et osagi neist Islandi vajaduste ja olukorraga paremini kohandada," ütles partei juht Steingrimur Sigfusson Reutersile.

Islandi kroonil need sõnad toibuda ei aita.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54
Otsi:

Ava täpsem otsing