Jaapani riisis rohkelt sõklaid

Romet Kreek 26. jaanuar 2009, 00:00

Jaapani kohale kuhjuvad murepilved, olgu siis tegu tõusva päikese maa aktsiate, majanduse või ettevõtete tulemustega.

Jaapani keskpank kasutas reedel majanduse olukorra iseloomustamiseks kõige pessimistlikumat kõnetooni 1998. aasta jaanuarist saati. Panga sõnum saareriigi majanduse kohta oli, et majandus halveneb oluliselt. See oli juba kolmas kuu, kui keskpank tuli välja negatiivse hinnanguga.

"Jaapani majanduse olukord on oluliselt halvenenud," teatas keskpank Tokyos.

Üleilmne majandusaktiivsuse langus tõi Jaapanile rekordilise ekspordi ja tööstustoodangu kukkumise. Neljapäeval avaldas keskpanga juht Masaaki Shirakawa sünge majandusprognoosi. Tänavu (majandusaasta kestab Aasias 31. märtsini) kahaneb Jaapani majandus panga prognoosi kohaselt 1,8 protsenti ja tuleval aastal kaks2 protsenti. "Finantsolud on Jaapanis muutnud raskemaks," teatas pank. "Majandusaktiivsuse järsu allakäigu tõttu on võimalused intresside langetamisega majandust elavdada muutunud üha piiratumaks."

Detsembris langetas Jaapani keskpank baasintressi 0,3 protsendilt 0,1 protsendile.

Detsembris vähenes Jaapani eksport aastataguse ajaga võrrelduna 35 protsenti. Suure eksportöörina tuntud riik on muutunud hoopis importööriks. Novembris kogeti tööstustoodangu 50 aasta suurimat kukkumist - 8,5 protsenti.

Ettevõtted koondavad, vahetavad juhtkonda välja, annavad kasumi- ja käibehoiatusi ja raporteerivad kahjumisse kukkumisest. Sealjuures käib jutt maailma omas vallas edukaimate sekka kuuluvatest ettevõtetest - Toyota Motor, Sony jt.

Lisaks sisemajanduse ja eksporditurgude probleemidele on üha suuremaks peavaluks kujunemas tugevnev jeen. Aastaga on jeen tugevnenud USA dollari vastu 19 protsenti, euro ja Eesti krooni suhtes 34 protsenti, Briti naela vastu 68 protsenti ja Šveitsi frangi suhtes 26 protsenti.

Kuid mis siin Sonyst rääkida, kui isegi Korea Samsung ei suutnud kasumit teenida. Ometi peaks viimasel olema ülitugev konkurentsieelis. Jeen on Korea woni suhtes aastaga tugevnenud 72 protsenti. Seega peaks ainuüksi valuutakursi muutus sööma Sony toodangu välja nii Koreast kui ka kattuvatelt eksporditurgudelt, kui muud tingimused on võrdsed. Jaapani ühe olulisema kaubanduspartneri Hiina jüaan on jeeni suhtes tugevnenud 13 protsenti.

Kuigi Jaapani aktsiaturg on hirmsasti kukkunud, on see endiselt ettevõtete ajalooliste kasumite suhtes kallilt hinnatud. Nikkei 225 indeksi hinna-kasumi suhe on 11,2, seevastu näiteks USA Dow Jonesi tööstuskeskmise indeksil 10,1 ja Euroopa Stoxx 50 indeksil 7. Kui vaadata aktsiaturge analüütikute selleks aastaks tehtud kasumiprognooside alusel, on Jaapani aktsiaturg võrreldes USA ja Euroopaga kallis (P/E vastavalt 18,4; 9,9 ja 7,5). Mullu kukkus Jaapani aktsiaturg 42 protsenti, tänavu on lisandunud 13 protsenti. Tõsi, europõhisel investoril on tänavune kaotus tänu jeeni tõusule Jaapanist alla 5 protsendi.

Tekib küsimus, miks mitte osta jeene ja panna need laagerduma (intressi nende pealt ei teeni, nagu ka eurode ja USA dollarite puhul), kuni aktsiaturg pöördub tõusule. Ohuks on Jaapani keskpanga võimalikud katsed jeeni alla suruda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing