BÖRS: jaanuar ennustab maailmas kehva, Tallinnas head börsiaastat

26. jaanuar 2009, 16:12

Nädal enne aasta esimese kuu lõppu võiks
ennustada, et arenud riikide turgudel peaks tulema raske aasta, Tallinna börs
aga võib lõpetada selle aasta plussis.

Selle järgi, kuidas käituvad aktsiad jaanuaris, saab tihti ennustada ka ülejäänud aasta kohta. Praeguse seisu järgi lõpeb see kuu arenenud riikide börside jaoks kehvalt.

USA aktsiaturud on tänavu langenud kaheksa protsenti, Euroopa aktsiaturud kümmekond ning Aasia suuremad aktsiaturud 13 protsenti.

Tallinna börsil on aasta alanud mõnevõrra paremini. Tallinna börsi üldindeks OMXT (endine Talse) on aasta algusest tõusnud veidi üle nelja protsendi, kümne enamkaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldav Äripäeva indeks on kolme nädalaga kosunud 2,1 protsenti.

Tänane Wall Street Journal kirjutas, et viimasest kümnest aastast tervelt seitsmel on S P 500 indeksi jaanuarikuu liikumine ennustanud õigesti kogu aastat. Kui minna tagasi 1950ndatesse, on indeksi langusele jaanuaris järgnenud 11 kuu jooksul keskmiselt 2,4protsendiline langus. Neil aastail, mil indeks on jaanuaris kerkinud, on järgnevatel kuudel järgnenud keskmiselt 12,3protsendiline tõus.

Dow Jonesi tööstuskeskmine on liikunud analoogiliselt.

Ka Tallinna börsil on võib täheldada analoogilist seaduspärasust. Tänaseks on Tallinna börs töötanud kokku 12 täisaastat (börs avati suvel 1996).

Nendest 12st aastast on Äripäeva indeks aastaga langenud vaid kolmel – 1998, 2007 ja 2008. Jaanuaris on indeks langenud samuti kolmel aastal, neist kokkulangevus on toimunud kahel – 1998. ja 2008. aasta.

2007. aastal, mil indeks langes 22 protsenti, oli eelmise börsiralli kulminatsioon. Siis kerkis indeks jaanuaris koguni 19 protsenti. 2006. aastal alustas börs jaanuaris kerge langusega, aga kokkuvõttes kerkis Äripäeva indeks 30 protsenti.

Üheks põhjuseks, miks turgude jaanuariliikumine korreleerub üsna hästi terve aastaga, on boonused, millest headel aastatel läheb osa aktsiatesse, mis annavad toonuse kogu aastaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2009, 16:12
Otsi:

Ava täpsem otsing