Haigekassa lendab erarahata käpuli

Kärt Blumberg 27. jaanuar 2009, 00:00

"Eelarve tegemine on pingeline ning ühelgi real ei tundu raha üle olevat," ütles Meditsiiniuudistele arvutitarkvarafirma Helmes nõukogu esimees Jaan Pillesaar. Tema kui ettevõtja näeb selles ravikindlustussüsteemi rahastamise laiemat probleemi.

Haigekassa saab kulutada vaid nii palju, kui sotsiaalmaksu ravikindlustuse osast eelarvesse raha laekub, kinnitasid ka haigekassa nõukokku kuuluvad A. Le Coqi juhatuse esimees Tarmo Noop ja Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige Tiit Kuuli. "Kui tekib vajadus eelarvet kärpida, siis kaalub nõukogu otsuse tegemisel juhatuse pakutud lahendusvariante," lausus Kuuli, kuid ei nõustunud pakkuma mõnda kokkuhoiukohta.

Ka Noobile osutus lahenduste pakkumine keeruliseks. Ta hoiatas vaid, et kuna haigekassa tulud sõltuvad maksulaekumisest, ootavad haigekassat tõenäoliselt järgmistelgi aastatel negatiivsed eelarved.

"Reservid on võimalik ju aastaga ära kasutada, kuid siis on kogu süsteem peagi käpuli," kritiseeris ta ühte eelarve tasakaalustamise võimalust.

Juhul kui pikemas perspektiivis on näha, et Eesti tervishoiusüsteem ei suuda end ära majandada, tuleks Noobi sõnul hakata mõtlema inimeste ja ettevõtete omavastutuse suurendamisele töövõimetushüvitiste maksmisel või eraravikindlustuse süsteemi loomisele. Ravikindlustusmaksu tõstmist või teiste maksude lisamist Noop reaalseks ei pea.

Pillesaare hinnangul võiks aga tervishoiusüsteemi rahastamisse kaasata teisigi makse. Näiteks alkoholi aktsiisimaksu, mis on meil mitu korda väiksem kui enamikus Euroopa riikides. Samuti võiks mõelda osalise eraravikindlustuse süsteemi loomisele.

Veel pidas Pillesaar võimalikuks haiglate erastamist, mis aitaks raviasutustel võtta kasutusele uusi efektiivseid tehnoloogiaid ja ravimeetodeid. Võimalus pakkuda teenuseid ka teiste riikide kodanikele peaks tegema haiglate erastamise ahvatlevaks rahvusvahelistele tervisekorporatsioonidele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing