Abiellujad võivad ise valida oma varasuhte

27. jaanuar 2009, 16:58

Riigikogu õiguskomisjon kiitis täna heaks
abikaasade vararežiimi uue kontseptsiooni, millega abikaasadele antakse
abielludes vaba valik, milline vararežiim valida.

Täna oma istungil perekonnaseaduse eelnõu arutanud õiguskomisjonis kinnitatud lahendust toetavad riigikogu teatel ka kõik fraktsioonid.

Justiitsministeeriumi välja pakutud kontseptsiooni kohaselt märgivad abikaasad abiellumisavaldusel ära oma abieluvararežiimi. Valida on praegu kehtiva ühisvara, lahusvara ja juurdekasvusüsteemi vahel. Perekonnaseisuametnikud on tulevikus seejuures kohustatud abiellumisavaldust vastu võttes tulevastele abikaasadele selgitama erinevate varasuhete iseloomu ja õiguslikke tagajärgi.

Õiguskomisjonis leidis enim toetust seisukoht, et kui abiellujad vararežiimi pole valinud, loetakse nende vahel kehtivaks ühisvarasuhe. Justiitsministeeriumi poolt esitatud kontseptsioon pakub teise alternatiivina välja ka kohustuslikku valikut.

"Ühisvararežiim on Eestis ajalooliste juurtega ja end üldiselt õigustanud, mida näitab kas või abielude arvu kasv viimase viie aasta jooksul. Valikute langetamine vararežiimide vahel peaks abiellujate jaoks olema vabatahtlik, mitte kohustuslik," sõnas õiguskomisjoni esimees Ken-Marti Vaher.

Uues kontseptsioonis loobutakse praegu kehtivast ühisvararežiimi asendamisest juurdekasvusüsteemiga. Viimase kohaselt on abikaasa, kelle vara suurenes teise abikaasa varaga võrreldes väiksemas ulatuses, õigustatud suurema juurdekasvu saanud abikaasalt peale abielu lõppemist nõudma poolt summast, mille võrra teise vara juurdekasv ületab tema enda oma.

Õiguskomisjonis perekonnaseaduse eelnõu menetlemise eest vastutav Erik Salumäe, kes oli ka üheks kompromissettepaneku ettevalmistajaist, pidas oluliseks abiellujate eelnevat teavitamist nende õigustest ja kohustustest.

"Uue seaduse rakendamise seisukohalt on kindlasti väga oluline, et juba enne abiellumist saaksid abiellujad üksikasjalikku informatsiooni selle kohta, mida üks või teine abieluvarasuhe õiguslikult enesest kujutab," märkis ta.

Enne uue perekonnaseaduse jõustumist sõlmitud abielude suhtes hakkab uue kontseptsiooni kohaselt kehtima eelnõus sätestatud ühisvarasuhe, mis kattub olemuselt praeguse seadusjärgse ühisvararežiimiga. Samuti jäävad jõusse kõik sõlmitud abieluvaralepingud.

Õiguskomisjon arutab perekonnaseaduse eelnõu uuesti märtsis. Komisjoni seisukoht on võtta uus perekonnaseadus ja perekonnaseisutoimingute seadus vastu käesoleva aasta kevadistungjärgul, mis võimaldaks need seadused jõustada 1. jaanuarist 2010.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. January 2009, 16:58
Otsi:

Ava täpsem otsing