Hea aeg ettevõtluseks

ÄP 28. jaanuar 2009, 00:00

Keeruline aeg majanduses pole läbinisti halb, see nõuab eestimaalaselt nutikust, sunnib otsima uusi ja paremaid lahendusi, uusi tegutsemisvõimalusi, sunnib olema ettevõtlik nagu oma riigi ülesehitamise ajal 1990ndatelgi.

Kui Eestis oli mõne viimase aasta jooksul kadunud vajadus teha midagi uut, vaadata üle tegutsemistingimused, arendada välja uusi tooteid, siis nüüd on selleks vajadust, aega ja võimalusi.

Noorem põlvkond ettevõtjaid on õhanud, et selliseid muutlikke ja ettevõtlusega alustamiseks soodsaid aegu nagu taasiseseisvumise aastad, ei tule enam kunagi tagasi.

Need ajad on nüüd siiski käes. Segane aeg majanduses ja ähmane tulevik loovad taas võimaluse tegijatel ja hakkajatel silma paista ning oma edule vundament sillutada.

Tõsi, ettevõtluse sellisel kujul nullist ülesehitamist (ja varade ümberjagamist) nagu 1990ndate algul, ilmselt ei koge, ent majandusmullide lõhkemisega kaasnenud riismetest annab üht-teist üles ehitada.

Osalusi ettevõtetes saab nii Eestis kui ka mitmel pool maailmas omandada soodsamalt kui kunagi varem.

Palju ettevõtlikke oli ka viimaste aastate majanduskasvu ajal, ent osalt ei kaasnenud edu siis mitte asjalikkuse ja hea plaani, vaid lihtsalt heade aegade tõttu. Ka logisev plaan võis tähendada kliente ja sissetulekut. Seda illustreerivad hästi näiteks arvukalt uksed kinni pannud toitlustusasutused.

Paaril eelneval aastal aset leidnud kasvu ajal oli ideid uute ettevõtmiste jaoks siiski vähe, hea elu ja stabiilne majanduskasv uinutasid ettevõtlikkuse, midagi uut luua ja uudseid lahendusi töösse rakendada polnud tarvis, kasuminumbrid suurenesid selletagi.

Praegu jäävad ellu need, kes püüavad uusi ja juba olemasolevaid tehnoloogiaid ühildada, leida uusi võimalusi ja tegevusi.

Häda ajab härja kaevu, ütleb vanasõna ja selle õigsust on võimalik ka juba täheldada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing