Soome riik pumpab ettevõtetele lisaraha

Sirje Rank 28. jaanuar 2009, 00:00

Lisaks said Soome pensionifondid valitsuselt loa investeerida suurem osa oma varadest kodumaiste firmade väärtpaberitesse.

Soome valitsus teatas, et on valmis pankadele andma riigi garantii kuni 50 miljardi euro ulatuses ning samuti kuni 4 miljardit eurot laenu pankade omakapitali täiendamiseks. Tulemuseks peaks olema, et pangad toovad turule 45 miljardit eurot täiendavat laenuraha.

Eriti on laenusaamisega hädas Soome väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted.

"Tahame kindlustada, et ühiskonna ja ettevõtete vereringe, nende rahastamine, toimiks," tsiteeris Helsingin Sanomat peaminister Matti Vanhaneni.

Valitsus loodab, et pangad pakutud meetmeid kasutavad, ehkki sellega kaasneb rida tingimusi. Muu hulgas seatakse piirid pangajuhtide palkadele ja boonustele ning nõutakse aktiivsemat laenuandmist eraisikutele ja väikefirmadele.

Teisalt teatas Soome valitsus eile, et tõstab mullu ekspordi toetamiseks eraldatud summa 1,2 miljardit eurot 3,7 miljardile eurole. Ka selle abinõu eesmärk on kindlustada firmadele vajalik finantseerimine ajal, mil rahaturud tõrguvad.

Soome riiklik ekspordikrediidi asutus Suomen Vientiluotto OY laenab raha edasi eksportivatele firmadele.

"Need meetmed aitavad vältida ebavajalikke pankrotte ja töökohtade kadumist," ütles Soome töö- ja majandusminister Mauri Pekkarinen.

Lisaks on Soome valitsus otsustanud kasutusele võtta uue finantsinstrumendi, nn konjunktuurilaenud, mille sihtgrupiks on eelkõige väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted. Kokku saavad Soome firmad aastani 2011 selliseid laene ja garantiisid riiklikult rahastamisasutuselt Finnvera 900 miljoni euro suuruses summas.

"Need meetmed ei kiirenda majanduskasvu," ütles eile peaminister Vanhanen. "Need aitavad leevendada finantskriisi mõju," lisas ta.

Soome rahandusministri Jyrki Kataineni sõnul kahaneb Soome SKP tänavu enam kui 2 protsenti.

Meetmete rahastamiseks võtab Soome valitsus laenu. Riigi võlakoorem kasvab tänavu 4,9 miljardit eurot ja tuleval aastal 1,3 miljardit eurot, ütles Katainen. Läinud aasta lõpus oli Soome riigi võlakoorem 54,4 miljardit eurot ehk 10 200 eurot iga elaniku kohta.

Soome 1990. aastate majanduskriisist eristab praegust kriisi see, et see ei ole tingitud niivõrd struktuuriprobleemidest kui majanduskonjunktuurist, kirjutas nädalavahetusel Helsingin Sanomat rahandusministrit tsiteerides. Soome on raskustes, kuna Soome ettevõtete tegevust pärsivad välisfaktorid. See tähendab, et vaid omal jõul Soome kriisist välja ei pääse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing