Swedbank: ettevõtjad ju ei tule laenu küsima

Katre Pilvinski 28. jaanuar 2009, 00:00

"Kuigi on raske, annavad pangad ettevõtlusse jätkuvalt raha. Nõudlus laenude järele on oluliselt langenud, kuna keegi ei tule projektidega välja," ütles ta.

Teisel poolaastal on Swedbank ettevõtetega sõlminud uusi laenulepinguid 10,6 miljardit krooni peale, millest umbes 5 miljardit viimases kvartalis, rääkis Sokolov. "Mullu teise poolaasta jooksul oleme paraku näinud väga vähe oma ärisse investeerimisega seotud laenusoove. Kõik ettevõtjad on keskendunud efektiivsusele, kuna ärimahud langevad," lisas ta.

Eesti Panga statistika järgi kahanesid näiteks eelmise aasta detsembris Eesti ettevõtetele ja eraisikutele antud laenud ja liisingud eelmise kuuga võrreldes 2,3 miljardi krooni võrra. Keskpanga sõnul on põhjuseks laenunõudluse langus ja karmistunud laenutingimused.

Swedbanki juhi Priit Perensi sõnul on raske laenu mahu ühekuisele kõikumisele mingit tõlgendust anda. "See, et detsembris vähenes laenumaht 2,3 miljardi võrra, tähendab, et laenuportfell vähenes umbes 1 protsent kuuga," tõdes ta.

Swedbanki juht ei tahtnud prognoosida, kui palju muutub panga laenu- ja liisinguportfell tänavu. "Arvestades negatiivseid SKP kasvuprognoose, võiks see pigem olla negatiivne," ütles Perens. Mullu kasvas Eesti pankade laenu- ja liisinguportfell üle 7 protsendi.

Sampo Panga juhi Aivar Rehe arvates käib praegu võitlus selle eest, et laenuraha juurdekasv säiliks. "Ka nullkasv on väga hea tulemus," kommenteeris Rehe.

Rehe sõnul laenukraanid kinni ei lähe. "Kui majandustegevus käib, siis ikka tahetakse mingisuguses mahus laene saada. Praegu on lühiajalised ressursid rohkem hinnas kui pikaajalised investeeringud. Ettevõte ei mõtle palju mitme aasta perspektiivis, vaid keskendutakse sellele, et rahavood oleks kontrolli all," märkis Rehe.

Rehe sõnul pole aasta teise poole laenuraha juurdekasvu ärakukkumine veel väga dramaatiline, sest see oli ikka veel positiivne, mitte negatiivne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing