Harri Taliga: kodanike usaldus riigi vastu tõsises ohus

28. jaanuar 2009, 14:38

Võimuerakondade kava hakata riigieelarve
aukude lappimiseks lammutama toimivat pensionisüs shy;teemi hävitab pöördumatult
kodanike usaldust oma riigi vastu, leiab ametiühingujuht Harri Taliga.

Tänaseks on teise samba kogumispensioniga liitunud enam kui 577 000 töötajat, neist enamus vabatahtlikult – uskudes 2001. aastal riigi poolt kehtestatud reegleid, kirjutas Taliga oma pöördumises. Tollal kinnitas riik inimestele, et see süsteem toimib ka siis, kui nad 40 aasta pärast pensionile lähevad. "Seepärast tähendab soov peatada 4% sotsiaalmaksu siirdamine II pensionisambaga liitunute kogumiskontole tänaste töötajate otsest petmist. Jalge alla tallataks nende õigustatud ootus, et kaheksa aastat toiminud süsteem püsib," leidis ametiühingujuht.

Taliga sõnul pole 380 000 pensionäri elu küll meelakkumine, kuid Reformierakonna soov hoida küünte ja hammastega kinni oma valimislubadustest lõhestab ühiskonda ning vastandab pensionärid töötajatele. "Kas tõesti on põhjus selles, et tänavu toimuvad kahed valimised? Olen veendunud, et Eesti valijad ei ole nii rumalad ega lase end nii lihtsalt ära osta," seisis tema pöördumises.

Sisuliselt on Taliga sõnul tegu katsega veeretada kogu majanduskriisi raskus töötajate õlgadele, mille kõrval mõjub jutt riigikogu liikmete esinduskulude kärpimisest pehmelt öeldes variserliku žestina.

Põhimõtteliste muudatuste tegemine sotsiaalkindlustuses põhjusel, et majanduskriis on paljastanud riigi senise eelarve- ja maksupoliitika läbikukkumise ja jätkusuutmatuse, on täiesti lubamatu, sõnas Taliga. Valitsus, kes nii käitub, on vastutustundetu ja lühinägelik, lisas ta.

Ametiühingujuhi kinnitusel pandi toimiva sotsiaalkindlustussüsteemi alused paika kümmekond aastat tagasi põhjalike kolmepoolsete läbirääkimiste tulemusena. Just ametiühingute keskliidu tollased ettepanekud aitasid ära hoida pensionikindlustuse finantskatastroofi, rõhutas Taliga.

Sotsiaalkindlustus pole tema sõnul pelgalt rida avaliku sektori eelarvepositsioonis – see on süsteem, mida rahastatakse töötajate maksudest ja mille stabiilsust ei tohi õõnestada poliitiline tõmblemine. "Seda taunimisväärsem on katse kiirkorras ja sotsiaalpartnerite arvamust küsimata teha mistahes kriisikärpeid, kaalumata nende pikaajalisi mõjusid ja tagajärgi," seisab Taliga pöördumises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2009, 14:54
Otsi:

Ava täpsem otsing