Tele2 aktsia analüütikute selge soosik

28. jaanuar 2009, 09:19

Analüütikud soovitavad enim osta Rootsis
Tele2 ja müüa Bolideni aktsiat.

Rootsi juhtivas aktsiaindeksis OMX Stockholm 30 leidis analüütikute soovituste osas suurima heakskiidu Tele2 aktsia. See aktsia kogus viimasel kolmel kuul 75 protsenti ostusoovitusi, 18,8 protsenti hoia soovitusi ja vaid 6,3 protsenti müügisoovitusi.

Kui tavaliselt on vaadatud 12 kuu jooksul antud soovitusi, viis veel mullu aasta algul soovitused on äärmiselt kaugel reaalsest raskest majanduskeskkonnast ja ettevõtete ees seisvatest probleemidest.
Viie enimsoositud aktsia seas annavad tooni nn kaitsvate sektorite ettevõtete aktsiad – lisaks Tele2-le TeliaSonera ja tubakatööstus Swedish Match. Üllatavam on Wallenbergide valdusfirma Investor ja naftakompanii Lundin Petroleum.

Tele2 aktsia hinna-kasumi suhe on päris kõrge 24,5, samas on analüütikute 2008. aastaks prognoositud kasumite alusel arvutatud P/E suhtarvu näiduks vaid 10. Järelikult peaks ootuste põhjal neljandas kvartalis tulema suur kasum. Ettevõtte müüb Lääne-Euroopa varasid ja investeerib tulemit Ida-Euroopasse.

Lisaks olemasolevale tegevusele Venemaal ostis ettevõte hulgaliselt litsentse eri Vene regioonides, kuhu nüüd on vaja investeerima hakata. Neljandale kvartalile võib avaldada negatiivset mõju rubla devalveerumine – kas analüütikud on sellega arvestanud? Tele2-l oli 11 riigis 24 miljonit kundet.

Ebasoosingus aktsiate rivi juhiks on kaevanduskompanii Boliden. Seda soovitab müüa kolmveerand analüütikutest, hoida 12,5 protsenti ja osta ka 12,5 protsenti. Kui vaadata, mis on juhtunud maavarade hindadega, ei ole imestada, miks veel mõni aeg tagas olnud börsiraketti nõnda suhtutakse. Kuigi Bolideni aktsia ajalooliseks dividenditootluseks on 22,7 protsenti, on kaunis ebatõenäoline, et ka nüüd suurt dividendi makstakse.

Sama kehtib paljude ettevõtete kohta. Kuigi võiks arvata, et suures ebasoosingus on pangaaktsiad, pole see päris nii. Vaid Svenska Handelsbanken mahtus ebasoositud viisikusse. Lisaks on seal tööstusettevõtted Electrolux ja Volvo. Majandusaktiivsus käib üle maailma alla või parem juhul kasv aeglustub järsult, siis ei ole ka veokite vastu nõudluse kasvu karta. Hennes Mauritz tunneb pitsitust tarbijate rahakotis – kuigi kütus on odavam ja intressid madalamad, kuid ebakindlus töökohtade ja raske krediidi kättesaadavus pärast hoiab tarbijaid tagasi.

Kuigi äärmustesse pangad ei kuulu, on nad ikka pigem soovituste alusel müügiks, mitte ostuks. Swedbank sai 47,8 protsenti müügisoovitusi ja vaid 8,7 protsenti ostusoovitusi. SEB leidis 43,5 protsenti müügisoovitusi ja 19 protsenti ostusoovitusi. Pankadest vaid Nordeal on rohkem ostusoovitusi (44,4 protsenti osta, 33,3 protsenti müü). Ericssoni aktsia kogus 42,1 protsenti müügisoovitusi ja 23,7 protsenti ostusoovitusi.

Miski ei välista, et olukord halveneb edasi ning ka analüütikud hindavad ettevõtete ja aktsiate väljavaateid ja soovitusi allapoole. Trendivastased võivad tunda suurt vajadust vastu soovitusi käituda – osta palju müügisoovitusi saanud aktsiaid. Kuid mis on see ajend, mis viiks aktsiad tõusule? Kui sellel küsimusele vastust ei ole, on ehk vara ostma tormata. Iseäranis ohtlikud on pangaaktsiad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2009, 09:19
Otsi:

Ava täpsem otsing