Eesti Telekomi imeline tõus

Tõnis Oja 29. jaanuar 2009, 00:00

Tallinna börsi kahvatuvõitu aasta alguse taustal torkab särava tähena silma Eesti Telekomi aktsia hind, mis on hüpanud 30 protsenti. Teistel koduaktsiatel pole telekomifirma väärtpaberiga võrreldes suurt midagi vastu panna.

Tegelikult oli Eesti Telekomi aktsia börsilanguse ajal ennast üsna hästi ülal pidanud. Nõrkusehetk saabus alles eelmise aasta septembri alguses, mil järgneva kolme kuuga kaotas aktsia pea poole oma väärtusest.

Põhi kadus alt pärast seda, kui ajakirjanduses ning pankade analüüsides hakkasid üha enam ilmuma jutud valuuta võimalikust devalveerimisest Balti riikides. Selgelt oli näha, et müüjad olid välisfondid.

Kui tavaliselt oli Eesti Telekomi aktsia keskmine kauplemismaht veidi üle poole miljoni väärtpaberi kuus, siis alates septembrist kasvas maht kahe- kuni kolmekordseks (oktoobris vahetas omanikku 1,8 miljonit aktsiat). Selle aasta jaanuaris on aktsia kauplemismaht 1,4 miljonit.

Eile päevasiseselt pea kaks protsenti kerkinud aktsia jäi päeva lõpuks teisipäevase sulgemishinna tasemele. Aktsia käive oli kolm miljonit krooni.

Käibe poolest oli aga eilne suurtegija 17 miljoni krooniga Tallinna Vee aktsia, mille hind samuti ei muutunud.

Finantssektor. Kui Eesti Telekomi aktsia imeline tõus toimus viimase kuu jooksul, siis globaalsel pangandussektoril oli vaata et samasugune tõus ühe päeva jooksul.

Finantssektori ja aktsiaturgude globaalse tõusu põhjus on USA värske presidendi Barack Obama kavatsus osta pankadelt nn toksilisi varasid, mis aitaks neil parandada bilansse. Seetõttu tulidki finantssektori aktsiate hinnatõusud kümnete protsentide suurused.

Nii kerkis varade mahu poolest Saksamaa suurima panga, Deutsche Banki aktsia hind 12 protsenti, 20,29 euroni, Suurbritannia suurima kinnisvaralaenude andja Lloydsi aktsia hind hüppas koguni 40 protsenti.

USAs kerkisid nii Citigroupi kui ka Bank of America aktsia hind esimese tunniga viiendiku võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing