Ettevõtte juhtide valimine on kulukam ja nõuab enam aega

Maksim Kozlov 29. jaanuar 2009, 00:00

Eelmise aasta lõpus jõustunud äriseadustiku muudatused on teinud osaühingute elu keerulisemaks, kehtestades senisest rangemad vorminõuded dokumentidele, mis on aluseks äriühingu juhtimisorganite valimiseks. Uued notariaalse kinnitamise nõuded sätestati osaühingu juhtimisorganite liikmete valimise läbiviimiseks. Peamine eesmärk on takistada pahatahtlikel isikutel taotleda selliste isikute juhatuse liikmena äriregistrisse kandmist, keda osanikud tegelikult ei ole valinud juhatuse või nõukogu liikmeks, ning tagada, et äriühingu osanikud ja ametis olevad juhatuse liikmed oleksid teadlikud olulistest muudatustest, mis toimuvad äriühingu juhtstruktuuris. Samas kaasneb muudatustega bürokraatia kasv, mis ei ole proportsionaalne eesmärkidega, mida muudatused taotlevad.

Kui uskuda tuntud sotsioloogi ja majandusteadlast Max Weberit, ei ole bürokraatial kui nö elu paratamatusel midagi halba: ideaalis peaks bürokraatia soodustama odavat ning kiiret riigiasjade ajamist ametnike poolt. Kahjuks ei ole jõustunud muudatustel sellist positiivset mõju, pigem vastupidi: muudatuste tõttu on juhatuse ning nõukogu liikme valimisest saanud kulukas, keeruline ja aeganõudev protsess. Ettevõtjad on kohustatud tegelema ka täiendavate notariaalse formaalsustega, selle asemel et pühendada rohkem aega oma põhitegevusele.

Minu eesmärk ei ole kritiseerida jõustunud muudatusi - see ei aita äriühinguid otsuste vormistamisel -, vaid anda ülevaade uutest vorminõuetest, mida tuleb meeles pidada osaühingu juhatuse ja nõukogu liikmete valimisega seotud dokumentide vormistamisel.

Tasub tähele panna, et kõnealused nõuded kehtivad ainult selliste koosolekute kohta, kus valitakse uusi juhtorganite liikmeid. Juhtorganite liikmete tagasikutsumise või ametiaja pikendamise kohta koostatud dokumentide vorminõudeid ei muudetud.

Äriregistrile esitatav avaldus uue juhatuse liikme äriregistrisse kandmise kohta peab olema ka notariaalselt kinnitatud või digitaalallkirjastatud ning avaldusele peab alla kirjutama ka uus juhatuse liige.

Vorminõuded nõukogu liikmete valimisel Osanike poolt nõukogu liikmete valimise otsuse kohta koostatavale protokollile ja hääletusprotokollile kohaldatakse sama korda kui osanike poolt juhatuse liikmete valimisele erandiga, mille kohaselt ei pea osaühinguga seotud isik protokollile allkirja andma, kui juhatuse liikme registrisse kandmise avaldusele kirjutab äriregistrisse kantud juhatuse liige või osaühingu osanik ise, sest nõukogu liikmetest ei teatata registrile kandeavalduse esitamisega.

Äriseadustiku muudatused ei sätesta rangemaid nõudeid uue juhatuse liikmete valimisele, kui seda teeb nõukogu - siis kehtivad vanad reeglid.

Äriseadustiku muudatuste kohaselt valitakse uusi juhatuse ja nõukogu liikmeid osaühingu osanike või ametis olevate juhatuse liikmete teadmisel. See teadmine tagatakse täiendavate notariaalsete vorminõuetega dokumentidele, mis on juhtorganite liikmete valimise aluseks. Registripidaja ei tee kannet registrisse, kui avaldus või sellele lisatud dokumendid ei vasta seaduses sätestatud nõuetele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing