Microsoft: me pole harjunud langevate turgudega

29. jaanuar 2009, 09:43

"Me ei ole harjunud langevate turgudega,"
sõnas tarkvarafirma Microsoft juht Steve Ballmer analüütikutele ettevõtte
neljanda kvartali veidi nigelaid tulemusi põhjendades.

Et tarkvaragigant arvatust suuremas hädas on, näitas eelmisel nädalal avaldatud koondamisteade, mis jätab tööta 5000 inimest. Olukorra teeb tõsiseks asjaolu, et töötajate vähendamine oli esimene Microsofti 34aastase ajaloo jooksul ning isegi tehnoloogiamulli lõhkemise ajal selle sajandi alguses ei pidanud ettevõte vajalikuks tööjõu kallale minna.

Kulude kärpimisi on vaja ette võtta, seda näitab Microsofti lõppenud kvartali 11protsendiline kasumilangus 4,17 miljardile dollarile, mis aktsia kohta teeb 47 senti. Nii analüütikute kui ettevõtte enda prognoosid olid tunduvalt helgemad, mistõttu lõi petetud turg aktsiahinna viimase kaheksa aasta suurimale päevasele kukkumisele.

Ka Euroopa Komisjon ei taha vaest tarkvaraloojat kuidagi rahule jätta. Aasta tagasi sai Microsoft 899 miljoni euro suuruse trahvi konkurentsivastase käitumise (õigemini konkurentsi pooldavat käitumist nõudvate meetmete ignoreerimise) eest. Neli aastat enne seda süüdistas institutsioon ettevõtet turupositsiooni ärakasutamises.

Nüüd on tarkvaralooja uuesti konkurentsireeglite rikkumisega komisjoni hammaste vahele jäänud, sedakorda konkurentsi kahjustamisega seoses Internet Explorer brauseri ühendamisel Windows operatsioonisüsteemiga. Euroopa Komisjoni sõnul peavad tarbijad saama ise valida, millist operatsioonisüsteemi millise veebibrauseriga koos kasutada.

Microsoft pole süüdistusele veel vastanud, kuid peab seda mõne nädala jooksul siiski tegema ning ilmselt püüab saavutada kokkulepet, sest uus trahv juba vaikselt kõliseb kõrva ääres.

Microsoftilt on siiski oodata midagi, mis võib ta uuesti kindlalt sadulasse upitada. Nimelt on juba katsetamisel uue operatsioonisüsteemi Windows 7 beetaversioon ning tagasiside on seni olnud tõeliselt paljulubav. On väike võimalus, et ootused uuele süsteemile olid tänu eelmise ehk Vista läbikukkumisele lihtsalt mõnevõrra madalamad, kuid arvamusi lugedes jääb mulje, et Microsoft on siiski end taas leidnud. Windows 7 parandab testijate sõnul lisaks värsketele uuendustele ka Vistale omased suuremad vead, milleks oli kasutajasõbralikkuse valdav puudumine ja aeglane töö, kuigi arhitektuuriliselt on süsteemid sarnased.

Microsoft on muuhulgas rajamas teed hoopis uuele arvutikasutamistasandile süsteemiga, mis lubab puutetundliku ekraani olemasolul operatsioone puudutuste abil läbi viia. Kasutamine on sarnane Apple'i iPhone'i puuteekraanile, kus sõrmede abil saab objekte liigutada, suurendada, vähendada jms. Kuigi see sunnib kasutajat uue ja kindlasti mitte väga odava ekraani ostule, on rakendus tavakasutusarvutite seas piisavalt uuenduslik, et tuua Microsoft meeletute lahendustega tuntud Apple'ile veidi lähemale.

Microsoft ei jää istuma, et oodata majanduslanguse lõpuni ja siis uuesti tööle hakata, on öelnud Ballmer. Nii on Bloombergi andmeil hakanud taas soojenema tarkvaragigandi suhted teise internetiguru Yahooga. Kuigi eelmisel aastal jätsid kõik ostu- ja koostööpakkumised Yahoo tollase juhi Jerry Yangi vankumatuks, võib see aasta ja uus juht Carol Bartz tuua suhetesse uusi tuuli. Kui mitte ostu-müügi osas, siis ilmselt koostöö poole pealt küll. Näiteks säästaks otsingusüsteemide ühildamine kulusid ja tooks ilmselt edusamme ka arenduse poole peale.

Kui Microsoftil oleks nüüd piisavalt särtsu teha Windows 7 korda nii, et kasutajate silmad uuesti särama lööks ja konkreetsematele tulemustele jõutaks ka Yahooga, võiks järgmisel aastal tõenäoliselt palju rõõmsamates toonides ülevaate kirjutada.

Esialgu tuleb Microsoftil ilmselt ka langevate turgudega harjuma hakata.

Vaata lisainfot tänase Äripäeva investorirubriigist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2009, 09:43
Otsi:

Ava täpsem otsing