Kiviräha esimene näidend Ugalas

Ülle Hallik 30. jaanuar 2009, 00:00

Komöödia peategelased on vana kalur Nikolaus ja vana jahimees Voomer, kes elavad üheksakorruselise maja seitsmendal korrusel. See pisiasi ei sega neid sealsamas, oma kodus jahti pidamast ja kala püüdmast. Ühesõnaga elamast just selles maailmas, kus nad soovivad.

Illusioonide maailma trügib aga sisse ülimalt maine varakapitalistlik rahas mõtlev reaalsus: lapselaps tahab Nikolause korterit maha müüa, et oma noore naisega Hawaiile sõita. Ärimees Sulbert ei unusta ühelgi võimalikul juhul mainimast, et tal on raha, tutvusi politseis ning käed üleüldse kaugele ulatumas…

Lavastuse tutvustusest võib lugeda, et üldteada on Ugala staažikaima näitleja Arvo Raimo kirg kalapüügi vastu. Tema kolleeg Peeter Jürgens ei ole küll samavõrra kiindunud püssiga jahipidamisse, küll aga on pidanud veretut jahti fotoaparaadi abil nii inimestele kui ka muudele objektidele - nii et küttimisepisik ikkagi sees.

Nüüd, Andrus Kiviräha komöödias "Vanamehed seitsmendalt" saavadki neist kalamees ja jahimees, kellest üks on pöörasem kui teine.

"See pole üldse ainult vanainimeste teema," on lavastaja Peeter Tammearu tõrjunud võimalikke kahtlusi. Lavastusel on inimlik ja lihtne sisu: kui usud väga seda, mida tahad, siis selle sa ka saad. Kui see pole käegakatsutav, on see olemas kujutluspiltides, aga ka meis asuvas teises pooles, mis vajab elluärkamiseks maailma avasilmi vaatamist ja kipskujude nurkaviskamist.

Lavastaja sõnul on lugu mõnus ja naljakas, nagu Kivirähal ikka. "Ka oma tõsisemad noodid kastab ta ju naljaga üle ning moraalipedaali väga ei pane," on ta kiitnud. Samas aga sõnanud, et Kiviräha nalja pole sugugi lihtne mängida. Mõnusat materjali silmaga lugedes valitseb seda mängides suur oht, et see saab üle mängitud.

Andrus Kivirähk on "Vanameestest" kõneldes Sakalale öelnud, et see on tema armas lapsepõlvetükk ja üldse esimene näidend, mille ta kirjutas. Ta möönis, et kuigi töö tema uue näidendiga VAT teatris ei lubanud tal Viljandi teatris proove jälgida, sõidab ta esietendusele suure huviga, kuna taaskohtumine 17 aastat hiljem tõotab tulla nostalgiline.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing