Taanis lemmik Genmab

Romet Kreek 30. jaanuar 2009, 00:00

Taanis juhtivaktsiaindeksisse kuuluvast 19 ettevõtte 20 eri aktsiast on analüütikute lemmik biotehnoloogiaettevõte Genmab.

Seda aktsiat on soovitatud viimasel kolmel kuul osta 81,3 protsendil antud soovitustest (hoida 12,5 protsenti ja müüa 6,3 protsenti).

Mille poolest see pea 11 miljardi Taani kroonise turuväärtusega ettevõte siis sellise soosingu aluseks on sattunud?

Kui kvartalitulemusi vaadata, siis nii jätkusuutlikku kahjumiteenijat ei meenugi. 35 kvartalist on ettevõte suutnud isegi ühel korral teenida üliväikese puhaskasumi. See juhtus 2000. aasta III kvartalis.

Võimalik, et analüütikud soosivad aktsiat seetõttu, et ravimtööstuse hiidudel on väga suuri probleeme lõppevate kassahittidest patentidega, kuid uusi rahateenijaid torust tulemas ei paista. Genmab võib vaatamata oma lahjadele finantstulemustele just seetõttu õigeks lahenduseks osutuda.

Nii lahvataski jaanuari keskpaigas taas spekulatsioon, et GlaxoSmithKline võib teha ülevõtmispakkumise hinnaga 450-500 Taani krooni aktsia, praegu maksab aktsia 240 Taani krooni tuuris. Sedalaadi spekulatsioone on aktsia varemgi kogenud.

Väga kõrgelt on hinnanud analüütikud ka transporti- ja logistikahiidu DSVd, mille aktsia puhul on ostusoovituste osa 75 protsenti. Soosikute viisikus on veel ravimitööstuse esindaja Novo Nordisk, õllepruulija Carlsberg ja kaubavedude kompanii D/S Norden.

Ärapõlatute nimistut veab William Demant Holding. See ettevõte tegeleb kuuldeaparaatide arendamise ja tootmisega.

Teised kaaskannatajad on meditsiinivarustuse tootja Coloplast, kindlustusselts Trygvesta, pank Sydbank ning kaabli- ja torujuhtmetootja NKT Holdings.

Äärmusviisikutesse mitte mahtunud firmadest tooks veel välja Danske Banki, mida soovitati osta 33,3 protsendil juhtudest ja müüa 28,6 protsendil.

Hinna- ja raamatupidamisväärtuse suhe oli 0,4 ehk väärtustatult tüüpilise pangaaktsiana, hinna-kasumi suhe oli 3,9 ja analüütikute prognoositud kasumi alusel 4,7. Aktsia dividenditootluseks näitab Bloomberg 14,2, kuid ma ei suhtuks nendesse ajaloolistesse dividenditootlustesse ettevaatavalt eriti tõsiselt.

Taanist leiab ka tuulikutootja Vestas Wind Systemsi, mida soovitati osta 57,6 protsendil juhtudest ja müüa 21,2 protsendil.

Dividendi ettevõte ei maksa, hinna-kasumi suhe ei ole madal (21 ja oodatava kasumi alusel 16,5) ja hinna-raamatupidamisväärtuse suhe on kõrged 4,4.

Raske oleks lõpetada ülevaadet Taanist ilma laevandushiiu A P Moller-Maerskita. Lisaks sellele, et ettevõte tegutseb ka Eestis, on ta Taani aktsiatabeli sirvijatele jäänud silma kõrge hinnanumbri poolest. Maksis see 28 500 Taani krooni ehk meie rahas pea 60 000 krooni.

Samas mitte päris ennemuiste maksis aktsia ka 70 000 Taani krooni.

Pigem soovitatakse aktsiat osta kui müüa (vastavalt soovitusi 52,6 ja 21,1 protsenti). Hinna-kasumi suhted on aktsial üle kuue. Aktsia on hinna poolest odavam kui raamatupidamisväärtus (0,85).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing