Kulla hind kolme kuu tipptasemel

30. jaanuar 2009, 14:11

Kulla hind tõusis Londonis kolme kuu
kõrgemale tasemele. Kell 13:40 maksis unts kollast metalli 921,98 dollarit, mida
on 1,5 protsenti eilsest enam.

Ennenägematud keskpankurite sammud pangandussüsteemi päästmiseks on pannud investoreid kulla poole vaatama, kirjutas Bloomberg.

5,1 mld dollarilise mahuga Greenlight Capitali fondijuht David Einhorn ostis kulla esmakordselt. Mullu tootlusega 99% fondijuhte löönud Federated Investorsi fondijuht Steven Lehman panustab kulla hinnatõusule ostes kaevanduskompaniide Yamana Gold ja Goldcorpi aktsiaid.

London Bullion Market Associationi küsitluse kohaselt tõuseb kulla hind tänavu vähemalt 17 protsenti aastalõpu 882,05 dollari tasemelt unts.

„Valitsused võivad trükkida piiramatult raha, kuid nad ei saa suurendada kulla pakkumist,“ ütles Delta Global Advisorsi peaökonomist Michael Pento, kes kahekordistab kulla osakaalu varadest kaheksale protsendile. „Kõike, mida valitsus ei saa paljundada, tahan ma omada.“

USA rahapaja lõpetas juba septembris ühe untsiste American Buffalo kuldmüntide müügi, kuna varud lõppesid. Austraalia Perthi mündikoda teatas oktoobris, et on viimasel kuuel kuul müntinud topeltkoguse Kangaroo ja Nugget münte. Austria mündikoda on eelmise aasta esimese üheksa kuuga neljakordistanud kuldmüntide löömist.

SPDR Gold Trust, mille aktsiaid saab börsidelt osta ja mis investeerib saadud raha kulda, kasvas suuremaks, kui enamus maailma keskpankade kullalaovarud seda on. Vaid viiel keskpangal ja IMFil on rohkem kulda. Šveitsi Züricher Kantonalbank teatas oktoobris, et nende kullahoidla on täis.

Analüüsifirma GFMSi prognoosi kohaselt võib selle aasta esimesel poolaastal kuldplaatide nõudlus kasvada 49 protsenti, 201 tonnile.

Greenlight Capitali fondijuht David Einhorn teatas 20. jaanuaril kirjas klientidele, et ostab kulda ja kullakaevandajate aktsiaid vastuseks Föderaalreservi bilansi paisumisele.

„Kuld on ülim valuutariski maandamise vahend,“ ütles MKM Partnersi peaanalüütik Michael Darda, kes usud, et kuld seljatab tänavu 1000 dollari taseme. „Kui keskpangad kühveldavad massiivselt paberit välja, vastab kulla hind sellel lõpuks.“

„Võibolla muutub kunagi liigne raha väljalaskmine inflatsiooniliseks, kuid tänavu me inflatsiooni ei näe,“ ütles HSBC Securitiese analüütik James Steel. „Kliima on deflatsiooniline. Kuld ei ole kunagi deflatsiooni ajal teinud jätkusuutliku rallit.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2009, 11:37
Otsi:

Ava täpsem otsing