Riiete sisse õmmeldav läbipaistev päikesepaneel

30. jaanuar 2009, 15:27

USA väikeettevõte Konarka on välja töötanud
päikeseenergiat püüdva materjali, millel on mitmeid huvitavaid rakendusi. Hea
painduvuse tõttu on seda võimalik põimida kanga sisse, tehes nii elektrienergiat
tootvaid riideid.

Traditsioonilised päikesepaneelid on suured, jäigad ja haprad. Nad sobivad hästi päikeseenergia püüdmiseks, kuid mõistagi pole nad kõikjal kasutatavad. Keegi ei soovi ju matkama minnes päikesepaneeli selga võtta. Seetõttu võiks Konarka materjal hea töökindluse korral omada mitmeid huvitavaid rakendusi, kirjutas CleanTechnica.

Materjali nimeks on Power Plastic. See on kerge, painduv ning võrdlemisi odav. Sarnaseid materjale juba kasutatakse seljakottide ja jopede peal. Konarka plaanib selle aga teha kanga sisse õmmeldavaks ning lähemate aastate jooksul ka läbipaistvaks.

Materjali valmistamiseks prinditakse polümeertint õhukesele filmiribale, mis põimitakse kanga sisse. Kui päikesekiired jõuavad tindini, vabanevad elektronid ning kangas hakkab elektrit tootma.

Power Plasticu headeks omadusteks on peale painduvuse ja odavuse ka tavapärasest kõrgem efektiivsus hämaramas valguses. Kui läbipaistev tint valmis saadakse, siis võiksid sellised päikesepaneelid olla ka näiteks aknaklaaside sees, mis annaks suurtele klaasfassaadiga majadele suurepärase võimaluse oma elektritarvete vähendamiseks.

Peamiseks tagasilöögiks on tehnoloogia praeguse arengutaseme juures vastupidavus. Power Plasticu eeldatav eluiga on hetkel vaid viis aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 16:40
Otsi:

Ava täpsem otsing