Sõjavägi kontrollib põrnika lendu

30. jaanuar 2009, 12:41

Sel nädalal esitletud uurimuse kohaselt
saab suurt elektroodide ja raadiovastuvõtjaga varustatud põrnikat kontrollida
juhtmeta ühenduse teel.

California ülikooli teadlased töötasid välja väikse seadme, mis võtab vastu lähedal asuvast arvutist saadetud signaale. Elektroodide saadetud signaalid annavad põrnikale käsu lendu tõusta, vasakule või paremale lennata või õhus kohapeal püsida. Tulevikus võivad nii juhitud põrnikad osaleda sõjaväe töös või otsimis- ja päästemissioonides. Uurimust rahastas USA kaitsejõudude teadusasutus DARPA, kirjutas Technology Review.

Põrnikad ja teised lendavad putukad on lennukontrolli meistrid, kasutades navigeerimiseks ja stabiilsuse säilitamiseks nii nägemismeelt kui ka teisi meeli, kulutades samas väga vähe energiat. Selle asemel, et sarnaseid süsteeme ise ehitada, otsustasid Michel Maharbiz ja tema kolleegid kasutada ära putukatele looduse poolt kaasa antud võimed ning siduda putukas ja masin kokku üheks organismiks. Töörühm on varemgi loonud küborgpõrnikaid, sealhulgas ka selliseid, kellele elektroonilised implantaadid on sisestatud juba nukujärgus. Käesolev süsteem on aga esimene, mis töötab juhtmeteta.

Põrnika varustus koosneb mikroprotsessorist, raadiovastuvõtjast, pisikesest akust ning kuuest elektroodist, mis on kinnitatud põrnika nägemiskeskustele ja lennulihastele. Lennukäsklused saadetakse raadiosignaalidena põrnikani lähedasest arvutist. Putuka nägemiskeskustesse saabuvad elektrilised signaalid panevad putuka lendu tõusma ning peatuma. Pöörama suunavad lennulihastesse saadetud signaalid.Sõjavägi kontrollib põrnika lendu

Sõjavägi kontrollib põrnika lendu

Eelnevad sarnased uurimused on keskendunud liblikatele, kuid põrnikatel on nende ees selged eelised. Kuni kaheksa sentimeetri pikkused katses kasutatud põrnikad suudavad kanda raskeid koormaid. Päästemissioonidel osalevad putukad peaksid näiteks kandma väikest kaamerat ja kuumasensorit.

Lisaks on põrnika lennu kontrollimine tunduvalt lihtsam. Signaali mõjul toimub õhkutõus ning edasise eest hoolitseb juba putukas ise. Võimalikult vähe signaale võimaldab akut säästa ning nii implantaadi eluiga pikendada. Liblikad vajavad lendamiseks aga pidevaid elektrisignaale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:24
Otsi:

Ava täpsem otsing