Kaubareiderlus peaks Venemaal lõpuks seadusega kaotatama

01. veebruar 2009, 11:18

Venemaal on vastuvõtmisel seadus, mis peaks
kaotama ühe ettevõtete kaubavarude röövimise meetodi, mida toimetavad
kurjategijad koostöös miilitsaga.

Sel nädalal kiitis riigiduuma esimesel lugemisel heaks seadusemuudatused, mis keelavad kriminaalasjas arestitud kauba müügi enne kohtuotsust, samuti seavad sisse kriminaalvastutuse kurjategijatega koostööd tegevatele hindajatele, kirjutas Kommersant.

Turuosalised loodavad, et muudatus kaotab ära "kaubareiderluse" skeemi, millega ainuüksi Moskvas on ettevõtetelt konfiskeeritud kaupa, peamiselt elektroonikat, müüdud 100 mln dollari eest aastas. "Kaubareiderluse" levinumaid vorme on "RFFI skeem" (RFFI – lühend riikliku omandi fondi nimest). Sel puhul valitakse kõigepealt ohver, kelle laos on likviidset kaupa.

Siis kasutavad miilitsad mõnd olemasolevat salakaubaveo kriminaalasja ja "selgitavad välja" andmed, et ohvrist firma laos seisab kaup, mis on asjaga seotud. Uurija teeb otsuse läbiotsimise ja võetuse kohta ning kaup toimetatakse RFFI akrediteeritud firma lattu.

Edasi müüakse kaup kiiresti maha. Selle põhjenduseks on harilikult RFFI akrediteeritud firma direktori avaldus, mis selgitab kiirustamise vajadust laopinna nappusega. Uurija nõustub asitõendite müügiga. Kaup hinnatakse, alandades tegelikku hinda keskmiselt kümme korda ja müüakse vahendajast riiulifirmale. Too realiseerib kauba 30% alla turuhinna, mis garanteerib sellest kiire lahtisaamise.

Üks taoline juhtum oli 2007. aasta aprillis, mil miilitsad viisid ettevõtte Komponentõ i Sistemõ (KiS) laost ära arvutitehnikat. KiS direktori Sergei Tsõbakovi kinnitusel viidi ära 220 000 ühikut kaupa sisseostuhinnaga 10 mln dollarit, RFFI hindaja määras selle väärtuseks aga 42 mln rubla (1,5 mln dollarit). Hiljem avastati osa konfiskeeritud tehnikat jaeketi Ultra Electronics ladudest ja mingi osa kahjust õnnestus omanikul tagasi saada.

Samuti võttis riigivõim 2006. aasta märtsis firmalt Evroset ohutusnõuetele mittevastavuse põhjendusel ära 167 500 mobiiltelefoni. Hoolimata "mittevastavusest" ilmus osa partiist uuesti turule.

Muudetakse kriminaalmenetluse koodeksi pragrahvi, mis annab uurijale õiguse otsustada asitõendite realiseerimine uurimise ajal, kui nende hoidmine on raskendatud või liiga kallis. Veel seavad muudatused kriminaalvastutuse volitatud hindajatele ametiseisundi kuritarvitamise eest, samuti isikutele, kes võimaldavad arestitud omandiga teha ebaseaduslikke toiminguid.

Koduelektroonika ja arvutitehnikaga kauplevate ettevõtete ühenduste kinnitusel on seadusemuudatus juba niigi lubamatult kaua veninud, nende esindajad avaldasid lootust selle peatsele vastuvõtmisele teisel lugemisel, misjärel arestitud kaupa saaks müüa alles pärast jõustunud kohtuotsust.Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. February 2009, 11:23
Otsi:

Ava täpsem otsing