Maris Lauri: devalveerimine hävitaks Eesti hea maine

02. veebruar 2009, 16:35

Deflatsioon on parem valik kui
devalveerimine, sest siis jääb Eesti hea maine hävitamata, ütles Swedbanki
markoanalüütik Maris Lauri.

"Devalveerimine mõjub kogu majandusele rängalt ja on hullem, kui deflatsioon," selgitas Lauri ja märkis, et pärast ühte devalveerimist võib see korduma jääda.

Balti riikide majandusprognoosi kohaselt aeglustub inflatsioon ja aasta lõpuks tekib deflatsioon. Lauri meelest põhjustab deflatsiooni tarbekaupade oluline hinnalangus. Tema sõnul oli Eesti inflatsiooni põhjuseks välistegurid: nafta, toit ja ELi nõutud maksutõusud. "Inflatsioon langeb, sest nõudlus nii Eestis kui ka välismaal kahaneb," ütles Maris Lauri. Lauri hinnangul langevad hinnad veel teenindussektoris ja kaubanduses. "Välja laskmiseks on õhku veel seal, kus meie hinnad on kõrgemad kui näiteks Rootsis ja Soomes," lisas ta.

Maris Lauri rääkis, et praeguseks on sügisel puhkenud paanika raugenud. Tema hinnangul on hakatud tegutsema ja tegema realistlikke prognoose. Lauri Maris Lauriarvates näitavad selleaastased kevadised finantsasutuste aruanded, kui suured on olnud kaotused.

Maris Lauri"Majanduskriis tähendab Eestile aga eelkõige nõudluse nõrgenemist ja konkurentsi suurenemist ekspordis," ütles Swedbanki makroanalüütik. Lauri nimetas Eesti majanduse eeliseks odavat tootmist ja valitsussektori reserve. Tema hinnangul mõjutavad Eesti majanduslikku olukorda karmistunud laenutingimused.

Lauri sõnul põhinevad Eestis antavad laenud nüüd ainult kodumaisel ressursil. "Laenuks jaotatavat raha on vähe, hoiused on kallimad ja seetõttu ka laenuintressid kõrgemad," põhjendas ta. "Selge on see, et vana hinnaga kaupa enam välismaale müüa ei õnnestu," ütles Lauri. Majandusprognoosi kohaselt väheneb ekspordi maht.

Maris Lauri leidis, et IMFi Läti abipaketist on ka Eestil palju õppida. "See on heade mõtete varakoht," märkis ta. Lauri arvates on heaks näiteks haldusreform, palgakärped omavalitsuste tasandil ja riigiettevõtetes.

"Kui kaua kriis maailmas püsib, on ebamäärane," arvas Lauri. Ta leidis, et ei saa välistada surutise püsimist 3-5 aastat. "Me saame oma väikest majandust kiiresti muuta," rääkis ta ja leidis, et Eestis sõltub palju üksikisiku otsustest ja kokkulepete saavutamisest, samal ajal kui maailmas peavad miljonid kokkuleppeni jõudma ja sellest tulenevalt on mujal otsustusprotsessid tunduvalt aeglasemad. "Muidugi mõjutab see aeglus ka meid," märkis Lauri.

Uutest ELi liikmesriikidest läheb Maris Lauri meelest kõige paremini Poolal ja Tšehhil. "Ma ei usu, et nad suudavad oma positsiooni pikalt säilitada," ütles Lauri ja selgitas, et need riigid sõltuvad tugevalt Saksamaast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. February 2009, 17:42
Otsi:

Ava täpsem otsing