Vett on ka 11 miljardi valgusaasta kaugusel

02. veebruar 2009, 13:17

Astronoomidel õnnestus hiljuti kinnitada
vee olemasolu Maast 11 miljardi valgusaasta kaugusel asuvas galaktikas. Selleks
kasutati raadioteleskoopi nimega Very Large Array (VLA). Varem pole suudetud
vett näha kaugemal kui 7 miljardit valgusaastat.

Uuritud galaktika kannab nime MG J0414+0534. Galaktika südames käituvad veemolekulid maseritena ehk võimendavad kindlal sagedusel ultralühikesi raadiolaineid sarnaselt laseritega, mis võimendavad sadu tuhandeid kordi lühemaid valguslaineid. Nii moodustub spetsiifiline vee molekulide raadiolaineline sõrmejälg, kirjutas LiveScience.

Esimest korda tehti avastus Saksamaal Effelsbergis asuva hiiglasliku raadioteleskoobiga, avastust kinnitati hiljem VLA abil. Astronoomide sõnul näitab avastus, et sellised hiiglaslikud veemaserid olid varases universumis palju tavalisemad kui praegu. Galaktikalt MG J0414+0534 teadlasteni jõudvad lained näitavad teda ajal, mil universumi vanus oli vaid kuuendik praegusest.

Nii suurel kaugusel ei piisaks isegi maseritest, et raadiolaineid teleskoopidega avastamiseks piisavalt võimendada. Teadlastele tuli aga appi loodus: umbes 8 miljardi valgusaasta kaugusel asuv teine galaktika, mis asub täpselt ühel joonel MG J0414+0534 ja Maaga. See galaktika toimis gravitatsioonilise läätsena, muutes kaugemalt tuleva signaali tugevamaks ning sealsed veemolekulid raadioteleskoobi abil avastatavaks.

Veemasereid on leitud ka paljudest lähemal asuvatest galaktikatest. Arvatakse, et need tekivad galaktika südames asuva ülimassiivse musta augu ümber tiirlevas molekulide kettas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing